Cilt Tiplerinin Özellikleri

Cilt Tiplerinin Özellikleri

Cilt vücudun en geniş alanını kaplayan organ olarak bilinir ve vücudu dıştan gelen etkilere karşı korur. Cilt vücudu korurken insanların da kendi cilt tiplerini ve özelliklerini bilip, buna göre cilt bakım önlemlerini almaları gerekir.

 

Normal ciltlerin özellikleri

 

Normal ciltlerde cilt sorunları diğer cilt tiplerine göre daha az görülür. Daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Yıllar içinde cilt kırışıklığı gibi yaşlanma etkileri daha az belirgindir. Kozmetik veya cilt bakım ürünlerine pek olumsuz reaksiyon göstermez.

 

Yağlı ciltlerin özellikleri

 

Yağlı cilt oldukça parlak bir görüntü verir. Yıkandıktan sonra bile bu parlaklık olur. Parlaklık daha çok cildi yağlı gösterme şeklindedir. Cilt gözeneleri gözle görünebilir. Yağlı ciltler kırışıklıklara ve siyah noktalara daha yatkındır.

 

Hassas ciltlerin özellikleri

 

Hassas ciltler kızarık, pul pul, pürüzlü ve kaşıntılı olabilir. Lanolin ve koku gibi alerjenler içeren ürünler cildi daha da sorunlu hale getirebilir. Hassas ciltler güneşte daha çabuk ve daha çok yanarlar.

 

Kuru ciltlerin özellikleri

 

Kuru ciltler özellikle yıkamadan sonra gergin, donuk ve pullanmış görünebilir. Yüz çizgileri gibi yaşlanma belirtileri görülür. Cilt kuru olduğu için çatlamalar ve kaşıntıya daha müsaittir. Kuru ciltlerde enfeksiyon riski de daha fazla olur.

 

Cilt tipi nasıl olursa olsun cilt sağlığı konusunda bazı genel geçer doğruları da yerine getirmek gerekir. Sigara, stres ve alkolden uzak durmak, bol su içmek, yeterli uyku uyumak gibi genel doğrular cilt sağlığın olumlu etki yapar.
Toplam Okunma Sayısı: 1802

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu