Cilt Sarkmasına Karşı Çözümler

Cilt Sarkmasına Karşı Çözümler

İnsanlar yaşlandıkça cilt sıkılığını ve elastikiyetini kaybetmeye başlar. Bu ciltteki kolajen ve elastin maddesinin azalmaya başlamasından kaynaklanır. Ayrıca yaşlandıkça kaslar zayıflar ve kemiklerin yoğunluğu azalır. Dolayısıyla yaşlanma beraberinde de doğal olarak cilt sarkmalarını getirir.

 

Fakat cilt sarkmalarını önlemeye yönelik ve cildin sıkılaşmasını sağlayıcı çözümler bulunmaktadır. Aşağıdaki çözümleri uygulamaya çalışın.

 

1. Cildinizi sağlıklı tutmaya çalışın. Sağlıklı bir diyet, egzersiz, aşırı güneş ışınlarından kaçınmak bu konuda size yardımcı olacaktır.

 

2. Günde 3 defa yüzünüzü yıkayın. Güneş ışınlarını sabah vakitlerinde veya akşama doğru almaya çalışın. Cildinize eksfoliye işlemi uygulayın. Cilt tipinize göre eksfoliye işlemini genelde haftada 1 defa uygulamak iyidir.

 

3. Kullandığınız cilt bakım ürünlerinin A vitamini içermesine dikkat edin. A vitamini cildinizdeki kolajen ve elastin üretimini teşvik eder. Önemli bir antioksidandır. Diğer önemli bir antioksidan ise E vitaminidir. E vitamini içeren ürünleri de kullanın.

 

4. Diyetinize dikkat edin. İşlenmiş şeker oranı düşük besinlerden tüketin. Ciltteki sorunların oluşumunda işlenmiş şekerin de katkısı bulunmaktadır. Diyette ağırlıklı olarak sebze ve meyvelere yer vermeniz gerekir. Özellikle cilt sağlığınızda C vitamini ve çinko içeren besinler güçlü kolajen yapımında rol oynarlar.

 

5. Bol su için. Sarkmaları ve diğer cilt sorunlarını önlemede su size çok yardımcı olacaktır. Sı hücrelerinizin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar ve hücrelerin uygun fonksiyon göstermelerine yardımcı olur. Toksinleri dışarı atar. Eğer cildinizin sıvı düzeyi normal değilse kolajen üretimi de yeterince olmayabilir. Sıvı yetersizliği ciltte sarkmalara neden olabilir.

 

6. Uygun bir kiloda olmaya çalışın. Fazla kilolarınızı verin. Fazla kilolarını verirken diyetin yanında egzersiz de yapın. Çünkü fazla kilolarınız verdiğinizde cildinizde sarkmalar olabilir. Bu sarkmaları egzersiz yaparak önleyebilirsiniz. Çünkü egzersiz kas ve kemik yoğunluğunuzu artırır. Bunun için de ağırlık kaldırma egzersizlerini ihmal etmeyin.
Toplam Okunma Sayısı: 2914

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
Aslı Gül 2013-07-27 18:12:59

Oldukça faydalı şeylere değinmişsiniz. Fakat ne yaparsanız yapın yıkların önne geçemiyorsunuz. Tüm bunlar sadece biraz geciktiriyor