Cilt Neden Erken Kırışmaya Başlar?

Cilt Neden Erken Kırışmaya Başlar?

Ciltte kırışıklıklar oluşması aslında yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır. Her insanda belli bir zaman sonra cilt kırışmaya başlar. Bu bazı insanlarda az bazılarında ise çok olabilir. Bu doğal bir durumdur. Fakat bazı insanlarda ise ciltteki kırışıklıklar daha erken bir yaşta görünmeye başlar. Buna etki eden ve neden olan faktörler genelde şunlardır.

 

Genetik faktörler

 

İnsan görünüşünün çoğu aslında genetik olarak hücrelerde kodlanmıştır. Yani cildimizin görünümünde genetik faktörlerin rolü vardır. Cildimizin renginden tutun da cildin elastikiyetine kadar birçok özelliğin genetik yönü bulunmaktadır. Bazı insanların cildi de genetik olarak daha erken bir yaşta kırışmaya yatkındır. Örneğin ebeveynlerin cildinde 30 lu yaşlarda kırışıklıklar görünen çocukların yetişkin bir birey olduklarında yine bu yaşlarda cilt kırışıklıkları yaşaması daha olasıdır.

 

Güneş ışınlarının etkisi

 

Ciltte kırışıklıkların erken görülmesinin, cildin erken yaşlanma belirtileri göstermesinin bir diğer temel nedeni güneş ışınlarıdır. Her ne kadar güneş ışınları vücut için bir D vitamini kaynağı olsa da güneş ışınlarına sürekli uzun süre ve korumasız olarak maruz kalmak ciltte kırışıklıkları erken bir dönemde tetikleyerek erken yaşlanmaya neden olur. Çünkü güneş ışınları zaman içinde cilt hücrelerinde hasara yol açar. Buna foto yaşlanma denir. Güneşe aşırı maruz kalmak ciltteki kolajen üretimine zarar verir. Bu da cildin erken yaşlanmasını hızlandırır.

 

Güneş ışınlarının ciltteki bu etkisine karşı yapılabilecek en iyi şey cildi olabildiğince güneşe karşı korumaktır. Örneğin özellikle yaz aylarında gün içinde saat 10:00 – 16:00 arasında güneşe direkt maruz kalmamaya dikkat etmek, nemlendirici özeliği de olan bir güneş kremi kullanmak oldukça fayda sağlayacaktır.

 

Yüz hareketleri

 

Sürekli gülümseme, sürekli kaş çatma, tik davranışları v.b. yüz hareketleri zaman içinde o cilt bölgesinde kırışıklık oluşmasını tetikleyebilir. Bunu önlemenin tek yolu örneğin tik davranışları varsa bunlardan bir önce kurtulmak, yüzdeki diğer hareketlere de bir son vermektir. Güneşli havalarda da özellikle açık tenli insanlar gözlük kullanmadıklarında kaş çatma, gözlerini kısma v.b. davranışlar gösterirler. Bunun için en doğru koruma bu güneşli havalarda geniş çerçeveli bir güneş gözlüğü kullanmaktır.

 

Uyku pozisyonu

 

Uyku sırasında yüzümüz sürekli yastıkla temas halindedir. Bu uyku süresi de yaşam sürecimizde önemli bir süre tutmaktadır. Sürekli bir tarafa doğru yüz üstü uyumak zaman içinde o yüz bölgesinde kırışıklıkları tetikleyebilir. Bu durumda yapılması gereken başka uyku pozisyonlarını da denemektir. Sürekli bir yanına doğru uyuyan kişilerde uyku kırışıklıkları denilen durum oluşabilir. Uyku pozisyona bağlı olarak gelişen yüzdeki bu kırışıkları önlemenin veya azaltmanın yolu sırt üstü uyumaya da kendini alıştırmaktır.

 

Sigara içmek

 

Sigara içmek ciltteki kırışıklıkların erken oluşmasına nenen olan önemli bir faktörlerden birisidir. ABD’de Utah Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre 25 yıl boyunca günde 2 paket sigara içen insanlarda cildin erken yaşlanmaya başlama riski sigara içmeyen insanlara göre 5 kat daha fazla bulunmuştur. Sigaranın yol açtığı bu cilt kırışıklıklarını önlemenin tek yolu sigarayı bırakmaktır.

 

Cilt kuruluğu

 

Nem eksikliği yaşanan kuru ciltler erken yaşlanmaya daha yatkındır. Bu ciltler daha erken kırışmaya başlar. Bol su içmeyi alışkanlık haline getirmek bu tür bir cilt kırışıklıklarını erken dönemde önlemek için iyi bir önlemdir. Bol su içildiği zaman cilt nem ihtiyacını karşılar ve daha dolgun görünür. İyi bir cilt nemlendiricisi krem veya losyon kullanmak da erken dönemde oluşabilecek kırışıklıkları önlemede faydalıdır.
Toplam Okunma Sayısı: 4676

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu