Cilt Kanserinde Risk Faktörleri

Cilt Kanserinde Risk Faktörleri

Cilt Kanserinde Risk Faktörleri


Genelde aşağıdaki faktörler cilt kanserindeki risk faktörleri olarak bilinmektedir ve cilt kanseri riskini artırmaktadır.


1. Cilt rengi ne olursa olsun herhangi bir kişi cilt kanserine yakalanabilir. Fakat cildi daha az melanin içeren kişilerde cilt kanseri riski daha yüksektir. Çünkü cilt ultraviyole ışınlarına karşı daha az korunaklıdır.  Sarışın, kızıl saçlı, açık tenli ve açık renk gözlü kişilerde cilt kanserine yakalanma riski koyu tenli kişilere göre daha yüksektir.


2. Cildinde güneş yanığı oluşmuş kişilerde cilt kanseri riski artar. Özellikle güneş yanığından dolayı cildinde su kabarcıkları oluşmuş ve cildi oldukça tahriş olmuş kişiler cilt kanseri vakalarına daha yatkındır. Gençli yıllarında güneş yanığı vakaları yaşamış kişiler yetişkinlik dönemine geldiklerinde cilt kanserine daha yatkın olurlar. Çünkü güneş yanıklarının ciddi etkileri zaman içinde kendini gösterir.


3. Güneşe aşırı maruz kalmak cilt kanseri riskini artırır. Güneş altında çok zaman geçiren kişiler, özellikle korumasız olduklarında, cilt kanserine daha yatkın olurlar.


4. Güneşli veya yüksek irtifalı iklimler cilt kanseri bakımından risk taşırlar. Sıcak ve güneçli iklimlerde yaşayan insanlarda cilt kanseri riski de artar. Çünkü güneşin zararlı etkilerine daha fazla maruz kalmış olurlar.


5. Benler cilt kanseri riski taşıyan bir başka etkendir. Vücudunda anormal benler olan veya çok fazla benler olan kişilerde cilt kanseri vakaları daha fazla olabilir.


6. Prekanseröz cilt lezyonları cilt kanseri riskini artırır. Bu tür cilt lezyonları daha çok açık tenli kişilerin yüz, kafa ve el bölgesinde bulunur.


7. Ailede cilt kanseri vakalarının yaşanması diğer insanlarda da cilt kanseri riskini artırmaktadır.


8. Daha önce cilt kanseri geçirmiş kişilerde tekrar cilt kanseri riski artar.


9. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde cilt kanseri vakaları riski de artar. Özellikle HIV virüsü taşıyan kişiler ve organ nakli sonrası immünosüpresan ilaçlar alan kişilerde daha riskli bir durum vardır.


10. Radyasyona maruz kalmak cilt kanseri nedenlerinden birisidir. Egzama ve akne gibi cilt sorunlarından dolayı radyasyon tedavisi alan kişilerde özellikle bazal hücreli karsinom denilen cilt kanseri riski artar.


11. Arsenik gibi bazı maddelere maruz kalınması cilt kanseri riskini artırır.
Toplam Okunma Sayısı: 1848

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu