Cilt Kanseri Riskini Azaltmak İçin

Cilt Kanseri Riskini Azaltmak İçin

Cilt kanseri ölümcül riskleri de olan bir hastalık. Cilt kanserinde yaşam koşulları, stres, sigara, kimyasallar etkili olabilmekte. Fakat güneşin zararlı etkileri cilt kanserlerinde daha etkili olabiliyor.

 

Melanom olarak bilinen ölümcül etkileri de olan cilt kanserinde erken teşhis oldukça önemli. Erken safhalarda teşhis edilen melanomlarda iyileşme oranı neredeyse %100 e yakın. Bu nedenle erken teşhis için insanların kendi ciltlerini düzenli olarak inceleyip, takip etmeleri önemlidir. Ciltte meydana gelen değişmeler, benlerdeki değişmeler, güneş yanıkları v.b. durumlar takip edilmelidir.

 

Erken teşhis ve erken müdahale tedavi şansını çok artırmaktadır. Güneşin zararlı etkileri cilt kanserlerinde önemli rol oynadığı için sıcak yaz aylarında ve güneşli havalarda cildi koruyucu önlemleri almak oldukça önemlidir.

 

Cilt kanseri riskinizi azaltmak için aşağıdaki önlemleri almaya çalışın:

 

1. Çinko desteği alın. Çinko minerali güneşin ultraviyole ışınlarına karşı iyi bir koruma sağlar.

 

2. Güneşe çıkmadan önce güneşten koruyucu kremler kullanın. Güneş kreminizin en az 30 faktör olmasına dikkat edin. Ayrıca nemlendirici etkisi olan güneş kremleri cildinize ekstra nem de sağlar. Başınıza bir şapka örtün ve göz kenarlarınızı korumak için geniş çerçeveli bir güneş gözlüğü takın. Dışarıda mümkün olduğunca gölgelik yerlerde durmayı tercih edin.

 

3. Mümkün olduğunca saat 10:00 – 16:00 arasında güneşe çıkmaktan kaçının

 

4. Güneşin yaşlandırıcı etkisini unutmayın. Güneş altında uzun saatler güneşlenmeyin. 10 – 15 dakikalık bir güneş banyosu yeterli olacaktır. Deniz mevsiminde denize girip çıktıktan sonra mutlaka duş alarak tuzlarınızdan kurtulun ve hemen tekrar güneş kreminizi sürün. Güneş kreminizi her 2 saatte bir defa sürün.

 

5. Eğer 20 li yaşlardaysanız henüz cildinizi korumanız için çok geç kalmadınız. Önlemlerinizi mutlaka alın. Bronzlaşma uğruna solaryumdan uzak durun. Solaryum cilt kanseri riskini artıran bir etkendir. Ayrıca cildin yaşlanmasına da neden olur.
Toplam Okunma Sayısı: 1887

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu