Cilt Kanseri, Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Cilt Kanseri, Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Cilt kanseri en yaygın kanser türlerinden birisidir. Cilt kanserlerinde güneşe aşırı derecede maruz kalmanın önemli bir etkisi bulunmaktadır. Erken safhalarda teşhis edilmesi ve erken tedavi ( melanom olsa bile ) etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

 

Cilt kanserlerine karşı önleyici ve kontrol edici önlemleri almak önemlidir. Bu insan yaşamını kurtarabilecek bir düzeyde bile olabilir.

 

Cilt kanseri türleri

 

Cilt kanserinin 3 türü bulunmaktadır. Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanomdur.

 

Bazal hücreli karsinom: Cilt kanserinin en yaygın türüdür. Bu cildin en alt katmanında oluşur ve cildi ve organı aşındırabilir. Ciltte genelde pembemsi ve saydam yumru şeklinde görünür. Bir sivilce olduğu sanılabilir ve teşhisinde hata yapılabilir. Bazal hücreli karsinom yaygın olarak cildin güneşe daha çok maruz halan kısımlarında görünür. Çoğunlukla yüz ve boyun bölgesinde… Nadiren de olsa vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

 

Skuamöz hücreli karsinom: Bu kanser türü cildin daha süt katmanında oluşur. Erken safhalarda teşhis edildiği zaman diğer organlara pek yayılmaz. Deri renginde bir yama şeklinde görünebilir. Ciltte bir kabuklanma olduğu sanılarak teşhisinde hata yapılabilir. Cildin güneşe maruz kalan kısımlarında ( dudaklar, saç derisi ve kulaklar ) daha sık görülür.

 

Melanom: Melanom cilt kanserlerinin en ölümcül türüdür. Eğer erken teşhis edilmezse kolaylıkla diğer bölgelere yayılabilir. Düz veya kabarık noktalar, pürüzlü, çok renkli cilt görüntüsünde olabilirler. Vücudun herhangi bir yerine ortaya çıkabilir. Melanomun en yaygın iki nedeni güneş yanıkları ve genetik yatkınlıktır. Fakat melanomda eğer erken teşhis söz konusu ise tedavi şansı oldukça yükselir.

 

Cilt kanseri belirtileri

 

Cilt kanseri genelde cildin güneşe daha çok maruz kalan kısımlarında görülmektedir ( saç derisi, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs bölgesi, kollar, eller ve bacaklar ). Ayrıca güneşe maruz kalmayan yerlerde de ortaya çıkabilir.

 

Cilt kanseri aniden görünür veya yavaş yavaş gelişir ve her bir cilt kanserinin kendi karakteristik bir görünümü vardır. Cilt kanserinde genelde belirtiler şunlardır:

 

1. Ciltte değişmeler, özellikle benlerin renginde ve büyüklüğünde değişmeler.

 

2. Ciltteki herhangi bir yumrunun görünümünde değişmeler, sızmalar, kanamalar ve kabuklanmalar

 

3. Ciltte kronik bir hal alan kaşıntı, hassasiyet ve ağrı

 

4. Ciltteki lekelerin ve benlerin sınırlarında düzensiz dağılımlar

 

Cilt kanserinde risk faktörleri nelerdir?

 

Güneşe sık sık maruz kalan, güneş altında sıklıkla uzun süreler güneşlenen kişiler, ultraviyole ışınlarına sık sık maruz kalanlar cilt kanseri açısından riskli grupta yer alırlar. Geçmişte cildinde ciddi bir güneş yanığı oluşmuş kişiler, cildinde birçok ben bulunanlar ve aile geçmişinde cilt kanseri vakaları olanlar da riskli gruptadır.

 

Yaşı ilerlemiş kişiler, yıllar içinde güneşe daha çok maruz kaldıkları için bu yaş gruplarımda da cilt kanseri vakası daha çoktur. Fakat son yıllarda güneşe çok fazla maruz kalan genç insanlarda da cilt kanseri vakaları artmaktadır.

 

Cilt kanseri tedavileri

 

Cilt kanseri vakalarında aşağıdaki tedaviler uygulanmaktadır:

 

Küretaj ve electrodesiccation, Kriyoterapi, Eksizyon, Lazer cerrahisi, Mohs mikrografik cerrahisi

 

Cilt kanserini önlemek için ne yapmalısınız?

 

Cilt kanserini önlemeniz için birçok etkili yol bulunmaktadır. Genelde aşağıdakileri uygulayarak cilt kanseri riskinizi oldukça azaltmanız mümkündür.

 

1. Her gün, özellikle güneşli havalarda güneşten koruyucu krem kullanın.

 

2. Güneşten koruyucu kreminizin en 30 faktör ve üzeri olmasına dikkat edin.

 

3. Buluştu havalarda bile güneş kremi kullanmak faydalı olur. Bulutlu havalarda bile güneşin ultraviyole ışınlarının %80 i yeryüzüne ulaşmaktadır.

 

4. Güneş ışınlarının kendisini oldukça hissettirdiği saatler olan 10:00 – 16:00 arasında mümkünse güneşe çıkmayın. Dışarıdayken olabildiğince gölgelik yerleri tercih edin.

 

5. D vitamininden zengin besinler tüketin. Ayrıca D vitamini destekleri de kullanabilirsiniz. Güneşten gelen D vitamini almak için günlük 10 dk lık bir güneş banyosu yeterli olacaktır.

 

6. Cildinizdeki değişmelere karşı cildinizi düzenli olarak kontrol edin.
Toplam Okunma Sayısı: 2463

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu