Cilt Kabarcıkları Neden Oluşur?

Cilt Kabarcıkları Neden Oluşur?

Cilt kabarcıkları neden oluşur?

 

Ciltteki kabarcıkların çoğu dıştaki bir etkenden dolayı cildin zarar görmesi veya tahrişiyle oluşur. Bazı hastalılar da ciltte kabarcıklar oluşturabilir.

 

Tek bir cilt kabarcığı genelde ciltteki bir sürtünme veya yanıktan dolayı ve çoğunlukla el veya ayaklarda oluşur.

 

Cilt kabarcıkları ayrıca bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu hastalık ciddi bir durum da olabilir. Bu nedenle cilt kabarcıklarında hekime danışmak gerekir.

 

Aşırı soğuk havalar cilt kabarcıklarına neden olabilir.

 

Kullanılan kimi ilaçlar yan etki olarak ciltte kabarcık oluşturabilir. Eğer bir ilaç kullanımı sonucunda ciltte kabarcık meydana gelirse hekime danışılmalıdır.

 

Otoimmün hastalıklar cilt kabarcıklarının bir başka nedeni olabilir. Pemfigus vulgaris olarak bilinen ölümcül bir deri hastalığı ciltte veya ağızda kabarcıklara neden olabilir. Bu ağır ve sızı veren kabarcıklar patladığı zaman kabuklu hale gelirler. Büllöz pemfigoid olarak bilinen diğer bir otoimmün hastalık kabarıklara neden olabilir. Fakat bu kabarcıklar daha az acı verir. Yaşamı tehdit etmez. Bu durum çoğunlukla daha yaşlı kişilerde görülür. Dermatit herpetiformis ise küçük ve kaşıntılı cilt kabarcıklarına neden olur. Genelde erken yetişkinlik döneminde başlayan kronik bir sorundur. Bu sorun daha çok gluten duyarlılığıyla ilgilidir.

 

Cilt kabarcıklarının bir başka nedeni enfeksiyonlardır. Cilt kabarcıkları birçok enfeksiyonel hastalığın semptomlarından birisidir. Bu enfeksiyonel cilt hastalıları arasında suçiçeği, uçuk, zona ve impetigo hastalığı bulunaktadır.

 

Cilt kabarcıklarının nedeni genetik de olabilir. Fakat genetik faktörler genelde nadiren cilt kabarcıklarına neden olur.
Toplam Okunma Sayısı: 6801

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu