Cilt İçin Doğal İyileştirici Besinler

Cilt İçin Doğal İyileştirici Besinler

Ne yiyip içtiğiniz vücut sağlığınızı da doğrudan etkiliyor. Aynı şekilde besinler cilt sağlığını, görünümünü ve güzelliğini de etkileyen temel faktörlerden birisi. Aşağıdaki besinler cilt için iyileştirici, görünümünü geliştirici, güzelleştirici etkiler sahip olan besinler. Bu besinleri özellikle tüketmeye çalışın.

 

Süt ürünleri

 

A vitamini cilt sağlığı için çok önemli bir vitamindir. Düşük yağlı süt ürünleri de mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. Birçok diyabet hastası ve tiroid problemi olan kişiler A vitamini içeren besin kaynaklarında beta karoteni dönüştüremez. Eğer sizin de böyle bir sorununuz varsa süt ürünleri özellikle önemlidir. Düşük yağlı süt, peynir, yoğurt tüketmeye çalışın. Bu besinler cildinizi de aydınlatmaya yardımcı olacaktır. Yoğurt özellikle cilt için çok önemlidir. Yoğurtta bulunan faydalı bakteriler sindirim sistemine yardımcı olarak bunun cilde olumlu yansımasına imkan sağlar.

 

Meyve

 

Yaban mersini, böğürtlen, çilek ve erik yüksek düzeyde antioksidan içerirler. Antioksidanlar serbest radikallere karşı ciltteki hücreleri korurlar. Her gün bu meyvelerden en az bir tanesini yemeye çalışın. Cildiniz hem daha sağlıklı hem de daha genç görünecektir.

 

Yağ asitleri

 

Omega 3 yağ asitleri cilt sağlığını geliştirir. Omega 3 yağ asitleri hücre zarını koruyarak cildin daha iyi sıvı tutmasına imkan sağlar. Hücre zarı cildi zararlı kimyasallardan ve diğer dış etkenlerden korur. Omega 3 yağ asidi ihtiyacı için somon balığı, keten tohumu yağı, kanola yağı, ceviz tüketin.

 

Selenyum

 

Beslenmenizde selenyum miktarını artırmaya çalışın. Tam buğday ürünlerini tüketin. Selenyum cilt hücrelerinin sağlığında önemli rol oynayan bir mineraldir. Ciltteki iltihaplanmalara, kırışıklıklar ev çatlamalar karşı koruyucu ve iyileştirici rol oynar. Yüksek düzeydeki selenyum güneşin zararlı etkilerine karşı cildi de korur. Hindi eti ve ton balığı harika bir selenyum kaynağıdır.

 

İçecekler

 

Yeşil çay ve su cilt için mükemmel kaynaklardır. Yeşil çayın iltihaplanma karşıtı özelliği vardır. Cilt hücre zarını korur. Su da cildin sıvı ihtiyacını karşılar ve vücudu temizler. Günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin.
Toplam Okunma Sayısı: 3493

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu