Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cildimizde meydana gelen kırışıklılar, lekeler, yaşlanma belirtileri ve diğer sorunlarda aslında bizim yaptığımız hataların ve yanlış seçimlerin önemli bir rolü bulunmaktadır. Cilt bakımında yapılan bu hataları bilirseniz daha bilinçli seçimler yapıp, cilt bakımınızda daha doğru adımlar atabilirsiniz.

 

Peki cilt bakımında yapılan bu hatalar genelde hangileridir?

 

Makyajla uyumak

 

Gece makyajla uyumak cilt bakımında yapılan önemli hatalardan birisidir. Yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman bu cildinizdeki gözenekleri tıkar. Tıkanan gözenekler çabuk tahriş olur ve ciltte akneler, sivilceler ve genişleyen gözenekler oluşur. Bu cilt sorunlarından kaçınmak için cilt bakımının en önemli unsurlarından birisi olan gece temiz bir yüzle uyumak gerekir. Gece uyumadan önce yüzden makyaj mutlaka temizlenmelidir.

 

Cilde peeling uygulamamak

 

Cilt bakımından yapılan bir diğer hata cilde peeling uygulamamaktır. Aslında herkesin cildinin peeling uygulamaya ihtiyacı olur. Peeling işlemi ciltteki ölü hücrelerin atılarak yenileriyle yenilenmesi işlemidir. Yani bir cilt yenileme işlemidir. Çünkü zaman içinde cildimiz birçok faktörden etkilenerek yıpranır. Cildin aslında iyi bakıldığında kendini kendini yenileyen bir özelliği vardır. Fakat yapılan yanlış cilt bakımı uygulamaları veya cily6t bakımına özen göstermemek cildin yenilenme süresini yavaşlatır. Ayrıca kirli havalar, toz v.v. şeyler cildi olumsuz etkiler. Bundan dolayı cildin peeling işlemiyle yenilenmeye ihtiyacı vardır. Peelig işlemiyle tıkanan gözeneklerini açabilir, ölü cilt hücrelerinizi atarak yenileyebilir, cildinize parlaklık ve canlılık katabilirsiniz.

 

Makyaj fırçalarını temizlememek

 

Cilt bakımından yapılan hatalardan birisi de makyaj fırçalarını temizlememektir. Cilt bakımında aslında makyaj fırçalarının düzenli olarak temizlenmesi önemli bir yer tutar. Eğer cildinize iyi bakmak istiyorsanız ve makyaj yağıyorsanız fırçalarını mutlaka düzenli temizlemelisiniz. Makyaj fırçalarını her uyguladığınızda aslında bu yüzünüzdeki doğal yağ tabakasına biraz zarar vermektedir. Temizlenmeyen makyaj fırçaları zamanla ciltte sivilcelere ve çeşitli cilt tahrişlerine neden olmaktadır. Makyaj fırçalarınızı temizlemek için ılık su ve kokusuz sabun kullanın. Makyaj fırçanızı şampuanla da yıkayabilirsiniz. Bunu ayda en az 1 defa yapın. Yıkadıktan sonra tamamen kuruyana kadar kullanmayın. ( Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir? )

 

Cildi nemlendirmemek

 

Cildin nemlendirmemek önemli bir cilt bakım hatası… Çünkü cildin neme ihtiyacı vardır. Cildin nem ihtiyacını gidermek için hem içerden hem de dışarıdan nemlendirmek gerekir. Bunun için de her gün en az 8 bardak su içmek gerekir. Ayrıca cilt tipine göre iyi bir nemlendirici kullanmak cildi dıştan nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Özellikle kuru bir cilt tipine sahip kişiler ciltlerini düzenli olarak nemlendirmeyi ihmal etmemelidirler. ( Kuru Ciltler İçin Yüz Nemlendirici Yağ Tarifi )

 

Yüz yıkamayı ihmal etmek

 

İyi bir cilt bakımında yüzü günde 2 defa yıkayarak temizlemek gerekir. Yüz sabah ve akşam olmak üzere yıkanmalıdır. Yüzü yıkarken iyi bir temizleyici kullanılmalıdır. Yüzü bu şekilde düzenli yıkamamak yüzdeki gözeneklerin tıkanmasına, büyümesine ve akne gibi cilt sorunlarının oluşmasına neden olur. Ayrıca cilt daha çabuk yaşlanır. ( Yüzünüzdeki Gözenekleri Nasıl Küçültürsünüz? )
Toplam Okunma Sayısı: 1941

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu