Cilt Bakımı İçin Vitaminler Ve Antioksidanlar

Cilt Bakımı İçin Vitaminler Ve Antioksidanlar

Cildinizi daima daha genç kalması, sağlıklı görünmesi için şu an çok bilinen yöntemi biliyorsunuzdur. Cildinizi güneşten ve sigaradan koruyun ve sağlıklı beslenin. Bunlara ek olarak bazı vitaminler ve antioksidanlar cilt sağlığına ve görünümüne oldukça fayda sağlarlar. Aşağıda bu vitaminler ve antioksidanlar belirtilmiştir.

 

Cildiniz için C vitamini, E vitamini ve Selenyum minerali

 

Yapılan araştırmalar C vitamini, E vitamini ve selenyum mineralinin cilt kanseri ve güneş ışınlarına karşı cildi koruduğunu göstermektedir. Ayrıca bunlar yaşlanmadan kaynaklı ciltteki kırışıklıklara ve renk değişimlerine de iyi gelir. Bu antioksidanlar cildin doğal onarım sistemini hızlandırır ve böylelikle cildin zaman içinde çeşitli etkenlerden etkilenmesini en aza indirir ve yavaşlatır.

 

Günlük C vitamini alımı 1000 – 3000 mg arasında tavsiye edilmektedir. Günlük E vitamini 400 IU olarak tavsiye edilmektedir. Günlük selenyum miktarı ise 100 – 200 mikrogram olarak tavsiye edilmektedir.

 

Cildiniz için koenzim Q10

 

Koenzim Q10 vücuttaki doğal bir antioksidandır. Hücre gelişimine ve kanserden korunmaya yardımcı olur. Koenzim Q10 antioksidanı ciltteki kırışıklıkları da azaltıcı bir etki göstermektedir.

 

Cildiniz için alfa lipoik asit

 

Alfa lipoik asit bir antioksidandır ve krem olarak uygulandığı zaman cildi güneşin zararlı etkilerinden korur. Bu antioksidan ciltte güneşten kaynaklanan zararlı etkileri azaltır.

 

Cildiniz için retinoik asit

 

Retinoik asit ciltte A vitaminin aktif formudur ve yaşlanma karşıtı cilt bakımından oldukça önemlidir. Topikal retinoik asit kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve ciltteki pürüzlere karşı tedavi edici bir özelliğe sahiptir.

 

Krem veya jel formundaki retinoik asit günde 1 defa uygulanır. Güneşin zararlarına karşı koruma sağlar.

 

Fakat bunu çok sık ve yoğun bir biçimde ve yüksek konsantrasyonda uygulamak ciltte kızarıklık, aşırı kuruma ve dökülmelere de neden olabilir.

 

Cildiniz için flavonoidler ( yeşil çay ve çikolata )

 

Yeşil çay ve çikolata cildin gelişmesine yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalara göre yeşil çaydaki flavonoidler güçlü bir antioksidanlar ve kansere ve ciltteki iltihaplanmalara karşı cildi korumaktalar. Almanya’ da yapılan bir araştırmada ise 3 ay boyunca yüksek flavonoid konsantrasyonlu sıcak çikolata içen kadınların cildi daha pürüzsüz, daha yumuşak yaptığı görülmüştür.

 

Yine yapılan bir başka çalışmada cildinize yeşil çay ekstresi uygulanan kadınlarda güneş ışınlarının zararlı etkileri minimum düzeyde kalmıştır.

 

Cildiniz için B vitaminleri

 

B vitaminleri vücuttaki hücreler için gerekli vitaminlerdir. Buna cilt hücreleri de dahildir. B vitaminleri yönünden zengin besinlerden tüketmek cilt sağlığı ve görünümü için önemlidir. Örneğin tavuk, yumurta ve tahıl ürünleri B vitaminleri ihtiyacı için tüketilebilir. Vücutta B vitaminleri yönünden bir eksiklik yaşanması ciltte kaşıntılara ve kurumaya neden olabilir.

 

Bazı B vitaminleri cilde uygulandığı zaman da faydalıdır. Örneğin Japonya’da tüysüz fareler üzerinde yapılan bir araştırmada cilde B6 vitamininden türetilmiş topikal bir antioksidan uygulanmasının ciltte güneşin yaratabileceği zararları ve kırışıklıkları azalttığı görülmüştür.

 

Cildiniz için diğer antioksidanlar

 

Antioksidan değeri olan daha birçok besin de cilt üzerinde oldukça fayda sağlamaktadır. Bunlar ister besin olarak tüketilsin ister cilt bakım ürünlerinde kullanılsın faydalıdır. Biberiye, salça (likopen), üzüm çekirdeği ekstresi, nar ve soya bu besinler arasındadır.

 
Toplam Okunma Sayısı: 2252

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu