Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?

Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?

Cildimiz dıştan gelen etkilete çok açık. Bundan dolayı cildimizde birçok sorun oluşabiliyor. Nem eksikliği, tıkanmış gözenekler, kırışıklıklar, kirlenme v.b. Tüm bunlar için aslında cilt bakım ürünlerine ihtiyacımız oluyor. Örneğin göz kremleri, cilt serumları, maskeler, peeling ürünleri v.b.

 

Peeling ürünleri: Peeling aslında cilt soyma anlamına gelir. Peeling işleminde cildimizdeki ölü hücreleri atarak yenilenmeleri amaçlanır. Cildimiz zaman içinde çeşitli etkilerle yıpranır. Cilt gözenekleri tıkanır. Bazı hücreler zaman içinde ölür ve yenileri gelir. Fakat ciltteki öl hücreler cildin görünümünü bozar. Bu nedenle pelin işlemiyle ölü cilt hücreleri atılarak cilt yenilenir.

 

Fakat peeling işlemini çok sık uygulamak gerekir. Eğer cilt gözenekleri çok genişlemişse ve ciltte sorulmalar meydana geldiyse haftada 1 defa peeling yeterlidir. Peeling yaparken özellikle yüz bölgesinde fırça, lif gibi malzemeler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü yüz bölgesi oldukça hassastır ve çabuk aşınır.

 

Bu nedenle ciltte kimyasal peeling ürünleri kullanmak daha uygundur. Ya da evde kendi doğal peeling kreminizi de hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

 

Göz kremleri: Göz kremleri aslında en çok ihtiyaç duyacağınız cilt ürünlerinden birisi olabilir. Özellikle 30 lu yaşlardan itibaren göz kenarlarınızda kırışıklıklar görünmeye başlar. Göz kremleri bunların etkisini hafifletir ve görünmelerini geciktirir.

 

Göz kremlerinde güneşe karşı etkili bir göz kremi seçmeniz daha uygundur. Unutmayın ki güneş ışınları da yüz ve göz çevrenizdeki kırışıklıkları tetikleyebilir. Göz kremleri gözaltlarına, kenarlarına ve kaş hattı boyunca uygulanır. Göz kreminizi gözlerinize çok yaklaştırmayın. ( Yaşlanma Karşıtı Göz Kremi Tarifi )

 

Cilt maskeleri: Cilt maskeleri belki de en çok kullanacağınız cilt ürünlerinden birisi. Birçok cilt sorunu ve birçok amaç için cilt maskesi vardır. Bu maskeleri hazır satın alabileceğiniz gibi evde kendi maskenizi de hazırlayıp kullanabilirsiniz. Cildinizi nemlendirmek için, peeling amaçlı olarak, cildinizi temizlemek için ve daha birçok amaç için maske kullanabilirsiniz.

 

Maskeleri açmalarına göre kullanmalı ve maske seçerken cilt tipinizi de dikkate almalısınız. Örneğin yağlı bir cildiniz varsa ve cildinizde akneler varsa yağ içeren veya yoğun nemlendiricili bir ürün cildinizi daha da bozabilir. ( Yağlı Ciltler İçin Yüz Maskesi )


Cilt serumları: Cilt serumları E vitamini, C vitamini, K vitamini, gliserin, doğal maddeler gibi maddeler içerebilmektedir. Cilt serumları yağ bazlı olabileceği gibi su bazlı da olabilir. Cildin katmanlarına derin nüfuz eder. Kısa sürede ciltte etkisini gösterir. Günlük nemlendiricilerle karşılaştırdığımızda cilt serumları ciltte spesifik sorunlara karşı sıklıkla kullanılır.

 

Cilt serumları birçok cilt sorunu için kullanılmaktadır ve bu amaçlar için hazırlanmış çeşitli cilt serumları vardır. Örneğin cildi beslemede, nemlendirme sağlamada, cilde elastikiyet sağlamada, cildin yağ üretimini destelemede etkili cilt serumları bulunmaktadır.Cilt serumları ayrıca cildin sıvı ihtiyacında, cilde parlaklık katmada, akneleri önlemede faydalıdır.
Toplam Okunma Sayısı: 2517

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu