Cildinizdeki Nemi Geri Getirin

Cildinizdeki Nemi Geri Getirin

Cildiniz soğuk, sıcak ve kuru havalara karşı duyarlı olabilir. Bunlar cildinizin nem düzeyine zarar vererek cildinizde kurumlara yol açabilir. Uyguladığınız diyette cildinizdeki nemi götürebilir ve cildinizi kurutabilir. Kuruyan cildiniz kaşınmaya ve hatta çatlamaya başlar. Sık sık banyo yapmanız, kullandığınız sabun ve şampuan gibi ürünlerdeki kimyasallar da cildinizin nem düzeyine zarar verebilir.

 

Aşağıdaki adımları izleyerek cildinizdeki nemi geri getirebilirsiniz.

 

1. Haftalık banyo veya duş sayınızı 3 ile sınırlayın. 3 defadan fazla banyo yapmayın veya duş almayın. Banyo veya duş sürenizi kısa tutun. Sık sık banyo yapmanız, banyo yaparken kullandığınız kimyasal içerikli sabunlar cildinizin nem düzeyine zarar verebilir. Cildinizi hafif ve yumuşatıcı – nemlendirici etkisi yüksek bir temizleyiciyle yıkayın.

 

2. Banyo veya duş sonrası cildinizi yumuşak bir havluyla nazikçe kurutun.

 

3. Banyo veya duş sonrası cildiniz henüz hafif nemliyken iyi bir yumuşatıcı etkisi olan nemlendiriciyle cildinizi nemlendirin. Cildinizin tolere edebileceği düzeyde yağ içeren bir nemlendirici kullanın. Seçtiğiniz nemlendiricin cilt tipinize uygun olması önemlidir.

 

4. Cildinizin nem ihtiyacını karşılamak için gün içinde bol su için.

 

5. Ortamdaki hava kuruysa bu durum cildinizi kurutabilir. Bu nedenle bir nemlendirici cihaz kullanarak ortamın nemlendirin. Özellikle soğuk kış aylarında bulunduğunuz ortamın havası kuru olabilir.

 

6. Cildiniz hassas olduğu için kimyasallar veya alkol içeren ürünleri kullanmaktan kaçının. Bular cildinizin nemine daha zarar vererek kurumasına neden olur.

 

7. Sağlıklı beslenin. Cildinizin nem düzeyine katkı yapacak besinler tüketin. Bol sebze ve meyve yiyin. Diyetinizde omega 3 yağ asitleri içeren besinlere mutlaka yer verin. Örneğin somon balığı, keten tohumu, badem, ceviz, avokado, koyu yeşil yapraklı sebzeleri mutlaka tüketin. Bu besinler ayrıca antioksidan değeri yüksek besinlerdir ve cildinizin nem kazanmasına yardımcı olurlar. Bunun yanında güneşin zararlı etkilerine karşı da koruma sağlarlar.
Toplam Okunma Sayısı: 2029

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu