Cildiniz İçin 5 Doğal Peeling Yöntemi

Cildiniz İçin 5 Doğal Peeling Yöntemi

Peeling işlemi yumuşak, pürüzsüz ve güzel bir cilt için gereklidir. Cildinize peeling için doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Doğal yöntemler sağlıklı içerileriyle cilt sağlığınız için faydalı olur. Aşağıda 5 farklı doğal peeling yöntemi anlatılmıştır.

 

Şeker

 

Şeker peeling için harika bir doğal üründür. Ölmüş cilt hücrelerini nazikçe dışarı atmayı sağlarken cildin yenilenmesinde, daha parlak bir görünümde oldukça fayda sağlar.

1 ölçü beyaz şekerle bir 1 ölçü gliserin yağı veya diğer yağlardan karıştırın. Ayrıca içine biraz aloe vera jel de ekleyebilirsiniz. Aloea vera jelle cildinize ekstra bir yumuşaklık ve cilt iyileştirme özelikleri de katmış olursunuz. İçine biraz da koku için esansiyel bir yağ ekleyin.

Küçük bir kasede bütün malzemeleri iyice karıştırın. Parmak ucunuzla hazırladığınız karışımdan alarak dairesel hareketlerle, ovma yapacak şekilde uygulayın. 5 dk kadar bekledikten sonra bol suyla cildinizi yıkayarak du7rulayın. Şekerli peelingi tüm vücudunuza da uygulayabilirsiniz.

 

Yulaf ezmesi

 

Yulaf ezmesi de peeling de kullanılan doğal besinlerden birisidir. 3 çay kaşığı kadar yulaf ezmesini 1 çay kaşığı saf balla karıştırın ve ¼ elma sirkesi ekleyin. Gerekirse biraz daha bal ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız karışımı yüzünüze dairesel hareketlerle uygulayın. 15 dk kadar bekleyin. Sonra ılık suyla iyice yıkayarak durulayın.

 

Tuz

 

Deniz tuzu içeren doğal bir peeling cildiniz için canlandırıcı olur. Cildinizdeki ölü hücreleri dışarı atarak cildinizin yenilenmesine yardımcı olur.

1 fincan kadar deniz tuzuyla 1 fincan kadar zeytinyağını karıştırın. İçine birkaç damla esansiyel yağ ekleyin ( portakal veya kayısı yağı olabilir ). Kayısı yağı cilde nem verme özelliğine de sahiptir.

Daha sonra tekrar kullanmak için bu karışımı kapalı bir kapta muhafaza edin.

 

Ceviz

 

Cevizi yoğurtla karıştırarak çok güzel bir peeling karışımı elde edebilirsiniz. Cevizi ¼ fincan kadar öğütün ve bunu ¼ kase sade yoğurtla karıştırın. Cevizler ciltteki ölü hücreleri atmaya yardımcı olurken yoğurt da anti bakteriyel ve anti mantar özerliğiyle cilde fayda sağlar. Yoğurt ayrıca laktik asit oranı yüksek bir besindir. Bu özelliğiyle kuru ciltlere ve kırışıklıklara iyi gelir.

Hazırladığınız karışımı cildinize nazikçe ve dairesel hareketlerle uygulayın. 10 – 15 dk. kadar bekledikten sonra bol suyla yıkayarak durulayın.

 

Yeşil çay

 

Yeşil çay çok sağlıklı bir içecek olasının yanında doğal bir peeling ürünü olarak da kullanılmaktadır. Çünkü yeşil çayın antioksidan özelliği güçlüdür. Cildi koruru ve besler. Yeşil çay ayrıca iltihaplanma karşıtı özeliklere sahiptir. Hassas ciltler veya akneye yatkın ciltler için iyi bir seçim olur.

Peeling için yeşil çay içeren bir cilt bakım ürünü alabileceğiniz gibi doğal peeling karışımlarının içine de ekleyebilirsiniz.

 

Not: Yüz ve vücudunuza peeling için cilt bakım ürünü alacaksanız doğal ve botanik içerikler içeren ürünleri tercih edin.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Cilde Nasıl Peeling Uygulanır?

Ev Yapımı Yüz Peelingi Tarifi
Toplam Okunma Sayısı: 7704

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu