Cildi Onaran Besinler

Cildi Onaran Besinler

Sağlıklı beslenme cilt bakımının en önemli unsurlarından birisidir. Nasıl ki her gün cildiniz için nemlendirme, peeling gibi işlemleri yapıyorsunuz, aynı şekilde cildiniz için de beslenmeyi ihmal etmemelisiniz.

 

Cilt sağlığınız için doğru besinleri tüketmeniz oldukça önemlidir. Bu besinler ayrıca cildinizi onararak görünümü de iyileştirirler.

 

Su: Eğer vücudunuzda sıvı eksikliği varsa bu sorun direkt cildinizi de etkiler. Vücudunuzdaki sıvı eksikliği cildinizi kurutur, kırışıklıkları daha görünür yapar. Su içmeniz cilt sağlığınız ve görünümü için de çok önemlidir.

 

Somon balığı: Somon balığı özellikle omega 3 ve omega 6 yağ asitleri yönünden çok zengin bir besindir. Yağ asitleri hücrelerin yenilenmesinde oldukça aktif bir rol oynar. Böylelikle cildin genç görünmesine ve onarılmasına önemli katkı sağlarlar

 

Yaban mersini: Yaban mersini somon balığı gibi omega 3 yağ asitleri yönünden zwengin bir meyvedir. Ayrıca C vitamini deposudur. Önemli bir antioksidan besin olup, cildi serbest radikallere karşı korur.

 

Sağlıklı yağlar: Zeytinyağı, keten tohumu yağı ve kanola yağı omega 3 ve omega 6 yağ asitleri açısından zengin yağlar olup, cilt için önemlidir.

 

Kuruyemişler: Ceviz, badem gibi yağ asitleri ve E vitamini yönünden zengin kuruyemişler cilt için oldukça fayda sağlarlar. E vitamini vücudun sıvı dengesine katkı sağlar ve travma sonrası ciltte meydana gelen hasarları onararak çabuk iyileşmesinde yardımcı olur.

 

Yeşil yapraklı sebzeler ve havuç: Havuç ve yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak, lahana v.b. ) A vitamini açısından zengindir. Hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar. Hücreleri onarır. A vitamini ayrıca güçlü bir antioksidandır. Böylelikle vücuttaki serbest radikallerle mücadele eder.

 

Süt ve süt ürünleri: Süt, düşük yağlı yoğurt, peynir gibi süt ürünleri D vitamini zenginidir. D vitamini vücuttaki organların kendini onarmasında, daha sağlıklı olmasında, bakımında anahtar bir rol oynar. Buna vücudun en geniş organı cildimiz de dahildir.
Toplam Okunma Sayısı: 3688

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu