Cilde Zarar Veren 6 Kötü Alışkanlık

Cilde Zarar Veren 6 Kötü Alışkanlık

Cilt sağlığını olumsuz etkileyen birçok etken bulunuyor. Cildimiz vücudumuzun en geniş parçası ve sahip olduğumuz birçok alışkanlık cildimizi olumsuz etkiliyor. Eğer sağlıklı ve canlı görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız bu alışkanlılarınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Peki cildimize zarar verene bu kötü alışkanlıklar nelerdir? İşte yanıtları:

 

Sigara içmek

 

Sigara cildimize zara veren en önemli kötü alışkanlıklarımızdan birisi. Bu bilinmesine rağmen sigara içmek birçok insanın günlük yaşam şekli tercihi olmuş durumda. Fakat bilinen bir gerçek var ki o da sigaranın cildimize önemli zararlar verdiği gerçeğidir. Eğer sigara içiyorsanız, cildiniz için kullandığınız yaşlanma karşıtı kremlerin veya güzellik ürünlerinin de bir faydası kalmıyor. Çünkü sigara cildi yaşlandıran, cildi bozan önemli bir etken. Cildin erken yaşlanmasına neden oluyor. Ayrıca sigara daha ileri durumlarda cilt kanserini de tetikleyebiliyor.

 

Güneş gözlüğü kullanmamak

 

Cildimize zarar veren, cildin erken yaşlanmasına, özellikle göz çevresindeki cilt bölgesinde kırışıklıklara neden olan etkenlerden birisi de güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanmamak. Güneş gözlüğü hem gözleri hem de göz çevresini güneşin ultraviyole ışınlarından koruyor. Özellikle güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanılmadığı zaman gözleri kısarak bakmak daha yaygın bir durum. Gözlerin kısılarak bakılması da göz çevresinde kırışıklıkları tetikleyebiliyor. Gözleri ve göz çevresini iyi koruyan bir güneş gözlüğüne ihtiyaç vardır.

 

Yeterli su içmemek

 

Cildimize zarar veren kötü alışkanlıklardan birisi de gün içinde yeterli su içmemek. Su hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için gerekli bir besin diyebiliriz. Cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayabilmesi için yeterli su içmeye ihtiyaç var. Gün içinde yeterli su içmek cildi sağlıklı, genç ve canlı tutar.

 

Güneş kremi kullanmamak

 

Cildimize zarar veren alışkanlılardan birisi cildimizi güneşin etkilerine karşı koruyacak güneş kremlerinden kullanmamaktır. Cildin güneşin etiklerine karşı korunması gerekir. Bu da ancak güneşe karşı etkili güneş kremleriyle mümkün olur. Özellikle güneşli havalarda güneşe çıkmadan 15 dk. önce en az 30 faktör ve üzeri koruması olan güneş kremlerinden kullanmak gerekir. Güneş cildimizde leke, kırışıklık gibi riskleri artırır. Ayrıca uzun süre güneşe karşı korumasız kalmak cilt kanseri riskini de artırır.

 

Çok fazla şeker tüketmek

 

Çok fazla şeker tüketmek cilde zara veren bir alışkanlıktır. Çünkü şeker cildin kolajen üretimine ve hücrelere zarar vermektedir. Kolajen cilde sağlıklı ve genç bir görünüm kazandıran bir proteindir.

 

Alkol tüketimi

 

Alkol vücuda zarar verdiği gibi cilde de zarar veriyor. Alkol vücudun sıvı düzeyini olumsuz etkileyerek ciltte nem eksikliğine neden oluyor. Bu da ciltte kırışıklık, çizgiler gibi etkileri artırıyor. Ayrıca alkol kullanan kişilerde kan damarlarındaki genişlemeye bağlı olarak kırmızı bir cilt görünümü oluşuyor.
Toplam Okunma Sayısı: 2860

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu