Cilde Nasıl Peeling Uygulanır?

Cilde Nasıl Peeling Uygulanır?

Peeling işlemi ciltteki ölü cilt hücrelerini dışarı atmak ve cildi yenilemek için yapılır. Peeling işlemi ile cilt daha canlı, parlak ve pürüzsüz görünür.

 

Birçok kadın peeling işlemi için sadece yüz bölgesine odaklanmakta ve diğer vücut kısımlarını unutmaktadırlar. Peeling işleminin hem yüz hem de diğer vücut kısımlarına da uygulanması gerekir. Özellikle yaz aylarında cilt dış etkenlere bu kadar açıkken peeling işlemi önemsenmeli ve düzenli olarak yapılmalıdır.

 

Yaz aylarında peeling işlemini eğer denizdeyseniz veya havuz başındaysanız bronzlaşma ürünleri kullanmadan yapmanız gerekir. Peeling işlemi kış aylarında soğuktan yorulan cildi gençleştirmede oldukça faydalıdır.

 

Peeling için ihtiyacınız olanlar:

 

Arındırıcı bir temizleyicisi

Lif, vücut fırçası ve peeling eldiveni

Pomza taşı

Vücut losyonu

 

Peeling işlemi:

 

1. Duşa girmeden önce cildinizi lif, vücut fırçası veya peeling eldiveni ile fırçalayın. Bu ölü cilt hücrelerinizi atarak cildinizi peeling sürecine hazırlar. Bu işleme ayak tabanınızla başlayın.

2. Daha sonra duşa girin ve vücudunuzu baştan ayağa ıslatın. Eğer cildinizde güneş yanıkları varsa veya yara, kesik gibi kısımlar varsa cildinize peeling yapmayın.

3. Ayaklarınızdaki pürüzlü noktalar ve nasırlar için ayağınızda pomza taşı kullanın. Eğer ayaklarınız çok pürüzlüyse ayaklarınızı bir fincan süt eklenmiş ılık suyun içine sokun. Duşa girmeden önce ayaklarınızı sütlü suyun içinde 30 dk kadar bekletin.

4. Lif veya eldiveninize temizleyiciyi sürün ve dairesel hareketlerle bütün cildinize ovma yapacak şekilde uygulayın. Bikini bölgenize geldiğiniz zaman çok sert ovma yapmayın. Çünkü bu cilt bölgeleri hassastır.

5. Sırtınızı ve diğer zor ulaşabildiğiniz yerlere peeling yapmak için vücut fırçanızı kullanın.

6. yüz bölgenizde işlem yaparken nazik olun ve yumuşak hareketlerle uygulama yapın. Özellikle ağız ve göz bölgenizde dikkatli olun. Yüz bölgeniz için özellikle bu kısımlarda kullanılan bir peelnig ürünü kullanabilirsiniz.

7. Ellerinizi unutmayın. Elerinizin de yumuşak ve pürüzsüz görünmesini istersiniz.

8. Ilık suyla bütün vücudunuzu iyice durulayın. Yapabiliyorsanız ılık su sonrası soğuk suyun altında durun. İsterseniz cildinizi yumuşatmak için duş jeli de uygulayın.

9. Duştan çıktıktan sonra bütün vücudunuza nemlendirici bir vücut losyonu uygulayın. Vücut losyonlarının ve yüz nemlendiricilerin alfa veya beta hidroksi asit içermesi daha iyidir. Çünkü bunlar ölü cilt hücrelerini atma sürecinde daha faydalı sonuçlar verirler.

10. günde bir defa vücut nemlendiricisi kullanın. Çünkü peeling işlemi cildinizi kurutur. Bu nedenle cildinizi nemli tutmalısınız.

 

İpuçları

 

1. Temizleyici olarak deniz tuzu, şeker, badem, ceviz gibi bileşenleri olan temizleyicileri tercih edin.

2. Haftada bir veya iki defa cildinize peeling uygulayın. Bu ipeksi bir cilt için daha uygundur. Bununla birlikte yağlı bir cilde sahip olan kadınlar kuru cilde sahip olanlardan daha fazla sıklıkla peeling işlemini uygulamalıdır.

3. Peeling işlemi sonrası cildiniz tahriş oluyorsa veya aşırı kuruyorsa cildinizi çok sert ovmayın. Peeling sıklığınızı azaltın. Ayrıca cildinizi kullandığınız ürünler de tahriş edebilir. Bu ürünlerin tahriş edici bir yan etkisinin olup olmadığını bilin.
Toplam Okunma Sayısı: 4619

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu