Bunlar Cildinizi Yaşlandırıyor

Bunlar Cildinizi Yaşlandırıyor

Cildimizin kendi doğal yaşlanma sürecinin yanında günlük yaşamda yaptığımız bazı yanlış uygulamalar da cildimizdeki yaşlanmayı hızlandırmaktadır. Kimi zaman insanlar bunların farkında bile olmazlar. Cildinizi yaşlandıran etkenleri bilmeniz ve buna karşı cildinizi her zaman daha genç ve canlı tutmak için aşağıdaki tavsiyeleri uygulamanız gerekir.

 

Yüzünüzü çok fazla yıkamayın

 

Cildinizi temiz tumanız elbette ki yapmanız gereken bir şey fakat yüzünüzü ve diğer cilt bölgelerinizi sıkı sık yıkamanız cildinizi yaşlandırır. Ayrıca alkali kalıp sabunlar cildinizdeki doğal yağ tabakasına zarar verir. Bu da cildinizin daha çabuk kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Zarar gören cilt zaman içinde daha çabuk yaşlanır. Sabunsuz temizleyicileri tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

 

Çok fazla kilo vermeyin

 

Çok fazla kilo vermeniz cildinizin daha yaşlı görünmesine neden olur. Kadınların çoğu kilolu olmaktan hoşlanmazlar ve daha zayıf bir görünümü tercih ederler. Fakat çok fazla kilo vermek ciltte elastikiyet kaybına neden olur ve bu da ciltte sarkmalar yol açar. Cilt daha yaşlı bir görünüm alır.

 

Kontakt lensler konusunda dikkatli olun

 

Kontakt lens kullanıyorsanız bunu dikkatli ve bilinçli kullanın. Çünkü buların uygun olmaya bir şekilde kullanılması göz ve göz çevresindeki cilt bölgelerinde enfeksiyonlara yol açabiliyor. Bunlardan dolayı göz çevresindeki cilt bölgelerinde erken yaşlanma belirtileri ( kırıklık ve sarkmalar ) ortaya çıkabiliyor.

 

Cildinizi güneşten koruyun

 

Cildinizin güneş ışınlarına çok fazla maruz kalması ve cildinizi korumamanız cildinizin daha erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle güneşli havalarda mutlaka cildinizi güneşten koruyacak ve nemlendirici özelliği de olan güneş kremleri kullanın. 30 faktör ve üzeri koruması olan güneş kremleri daha uygundur.

 

Cildinizi mutlaka nemli tutun

 

Hem soğuk kış ayları hem de sıcak yaz ayları cildinizde kurumlara neden olur. Kuruyan cildiniz zaman içinde daha çabuk yaşlanır. Evinizim iç sıcaklığının da uygun olmasına dikkat edin. Her soğuk hem de çok sıcak olması cildinizin nem dengesini bozar. Evinizde kuru havaya karşı mutlaka bir nemlendirici bulundurun. Gün içinde bol su içmeyi alışkanlık haline getirin.
Toplam Okunma Sayısı: 2693

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu