Bronzlaşmanın Zararları

Bronzlaşmanın Zararları

Bronz bir cilt her ne kadar sizi daha çekici gösterebilse de bunun sizin için bir bedeli vardır. Güneş altında bronz bir cilt için uzun zamanlar geçirmek veya solaryuma girmek cildinizde birçok hasar bırakabilir.

 

Bronzlaşmanın cildiniz üzerindeki zararları aşağıda belirtilmiştir:

 

1. Kahverengi lekeler: Bronzlaşma cildinizde kahverengi lekeler bırakabilir. Bu güneş lekeleri cildinizin görünümünü olumsuz etkileyebileceği gibi sizi daha yaşlı da gösterebilir. Bazı lazer tedavileri bu tür güneş lekelerini gidermek için yardımcı olabilse de bunlar pahalı olabilir ve birkaç tedavi seansı gerektirebilir.

 

2. Kırışıklıklar: Bronzlaşmak için güneş ışınlarına uzun süreler maruz kalmanız solaryum gibi işlemler cildinizde kırışıklık oluşumunu artırır. Ciltte kolajen ve elastin denilen maddeler bulunmaktadır. Yaş ilerledikçe ciltte bu maddelerin üretimi azalır ve ciltte yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Fakat cildin güneş ışınlarına fazla maruz kalması bu maddelerin ciltteki düzeyini daha da azaltarak yaşlanma sürecini hızlandırır. Ayrıca cilt elastikiyetini de kaybeder ve sarkar.

 

3. Cilt kanseri: Bronzlaşma sevdasının belki de ciltte yaratabileceği en ağır tahribat zaman içinde ciltte tümör oluşumu riskini artırmasıdır. Güneşe fazla maruz kalmak ve bronzlaşmak iyi huylu veya kötü huylu tümör riskini artırır.

 

4. Bronzlaşmanın ciltteki diğer etkileri: Yüz bölgesinin güneşe çok fazla maruz kalması yanak, burun ve kulak bölgelerinde kılcal damar görünümlerini artırabilir. Bronzlaşma sürecinde cilt güne fazla maruz kalmasından dolayı ciltte kurumalar ve bunun getirdiği tahrişler olabilir. Cildin nem düzeyi azalarak cildin kurumasına yol açabilir.
Toplam Okunma Sayısı: 3552

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu