Botoks’tan Korkmalı Mıyım?

Botoks’tan Korkmalı Mıyım?

Yaş ilerledikçe cilt dokusunun esnekliğini kaybetmesi dolayısı ile göz kenarlarında kazayağı oluşumu, alında derin çizgiler, boyunda sarkma, çenede şekil kaybı gibi özellikle kadınların büyük dert ettikleri durumlar ortaya çıkmaktadır.


Cildin yaşlanmasına bağlı doğan harabiyetlerden kurtulma amaçlı olarak piyasada çok sayıda firma ve arge departmanı tarafından kullanıma sunulmuş krem, losyon, yağ gibi ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler içinden etkili olanları bulmak oldukça güç olmakla birlikte etkili olanların ise sonuç göstermesi ayları hatta seneleri almaktadır. Bu geçen süre ile paralel olarak cildin yaşlanması da az da olsa devam etmekte ve istenilen sonucun alınması imkansız hale gelmektedir. Bu nedenle son yıllarda Botolinum İnjeksiyon, yani botoks ismiyle bir teknik geliştirilmiştir. Botoks tekniği, bir çeşit bakteriden elde edilen toksinin kaslara doğrudan verilerek, sinir sistemi uyarıcı elemanlarının uyarılmasıdır.


Botoks
işlemi tamamen estetik amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Mutlaka alanında uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde hem sağlığınızı hem de güzelliğinizi tehdit edecek sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Dolayısı ile yaptırmaya karar verdiğiniz zaman ucuz olanlara rağbet etmeniz önerilmemektedir.


Botoks,
Botolinum İnjeksiyon işlemi bir çeşit bakteri toksininin, oldukça ince uçlu iğneler vasıtası ile doğrudan kaslara enjekte edilerek, buradaki uyarıcı sinir sistemi elemanları ile hedef bez ve organlar arasındaki veri alışverişinin azaltılması, uygulama esasına uygun olarak yapılmaktadır. Çalışma prensibi bölgedeki asetilkolin maddesinin salgılanarak hedef uyarıyı yapmasını önlemektir.

 

Botoks, ile kırışıklıklarınızı azaltabilir hatta yok edebilir ve derinleşmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca aşırı terleme sorunu olan kişiler de koltuk altı, el ve ayak bölgelerine uygulatarak terleme sorunundan kurutulabilmektedirler.

 

Botoks işlemi, çok ince uçlu iğnelerin kullanılması sebebiyle gerçekleştirilen bir metottur. Uygulama süresi yaklaşık 15 dakikadır. Etkinin görülmesi süresi ise bir haftadan 10 güne kadar değişmektedir. Fakat yaşa ve uygulama yapılacak bölgedeki sorunun büyüklüğüne bağlı olarak 6 ay gibi belirli periyotlar ile uygulanması gerekmektedir.

 

“Botoks’tan korkmalı mıyım” kısmına gelince botox uygulaması doktor kontrolündedir, kaşınızın aşırı kalkması doz ile ilgilidir ve düzeltilebilir. Kişilerin korkması gereksizdir. Çünkü kimse kaşları kalkmış şaşkın ifade görmek istememektedir

 

Eğer aşırı terleme ya da kırışıklık sorununuz var ise Botolinum İnjeksiyon tekniği için kullanabilirsiniz. Fakat bu işlemi mutlaka uzman doktorlardan alacağınız tavsiye ve yapacakları muayene sonucunda yine alanında uzman olan kişilere yaptırmanızı önermekteyiz. Unutmayın ki sağlığınız her şeyden çok daha önemlidir.

Op.Dr.Eser Aydoğdu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.eseraydogdu.com.tr

www.eseraydogdu.com

mail adresi: info@eseraydogdu.com.tr

Tel: 0 216 384 71 72
Toplam Okunma Sayısı: 1904

Diğer Köşe Yazarları

Moda Editörü Emel KIRICI
Moda Editörü Emel KIRICI

Emel Kırıcı 1982 yılında Sinop’ta doğmuş ve yedi yaşından itibaren İstanbul da yaşayarak bütün eğitim...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Estetisyen Neslihan TAHİNCİOĞLU
Estetisyen Neslihan TAHİNCİOĞLU

Neslihan Tahincioğlu güzellik ve makyaj konusunda uzmanlaşmış bir estetisyendir. Akademik olarak güzellik ve...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Uzman Diyetisyen İpek AĞACA ÖZGER
Uzman Diyetisyen İpek AĞACA ÖZGER

Diş hekimi anne ve Mimar babanın ilk kızı olarak Eskişehir’de 1984 yılında doğdum. Liseden mezun olduğum...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu