Besinlerle Güzellik Çözümleri

Besinlerle Güzellik Çözümleri

Günümüz toplumunda artık kozmetik ürünlere ve güzellik uygulamalarına daha fazla para harcanmaktadır. Fakat acaba bunların ne kadarı gerçekten yaşlanmayı yavaşlatıcı etkiler yapabilmekte, ne kadarı kırışıklıklara çözüm bulabilmekte ve ne kadarı cilt sorunlarını çözebilmektedir? Tabi ki başarılı uygulamalar ve sonuçlar olsa da birçok kişi için sonuç hayal kırıklığı olabilmektedir. Bundan dolayı güzellik çözümlerinde çok daha etkili bir yöntem olabilecek ve daha ucuz bir yöntem olan besinleri denemekte fayda vardır.

 

Besinlerle güzellik çözümleri üretmek mümkündür. Aşağıda bu konuda bazı besinlerle güzellik ipuçları belirtilmiştir.

 

Yumuşak ve esnek bir cilt için

 

Besinlerle güzellik çözümlerinde bal ve sütü bir arada kullanarak yumuşak ve esnek bir cilde sahip olabilirsiniz. Cildiniz için bal uygulaması cildinizi nemli tutar ve pürüzsüz kılar. Bunun için 1 çay kaşığı balı, 1 çay kaşığı zeytinyağını ve çeyrek çay kaşığı kadar limon suyunu bir arada iyice karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra bu karışımı özellikle vücudunuzda kuruyan bölgelere ovarak uygulayın.  Cildinizde 10 dk kadar kaldıktan sonra bir duş alarak iyice durulanın.

 

Besinlerle güzellik uygulamasında sütü şu şekilde uygulayabilirsiniz: Yarım fincan kadar beyaz şekeri, bir fincan kadar zeytinyağını, 2 yemek kaşığı kadar sütü ve 5 damla kadar esansiyel yağı ( lavanta yağı olabilir ) bir araya getirin ve iyice karıştırın. İyice karıştıktan sonra bu karışımı vücudunuza dairesel hareketlerle ovarak uygulayın. Bu karışımın en önemli özelliklerinden birisi de peeling etkisi yapmasıdır. Yani cildinizdeki ölü hücreleri atarak cildinizin yenilenmesine yardımcı olur.

 

Sağlıklı saçlar için

 

Besinlerle güzellik çözümü olarak zeytinyağını kullanabilirsiniz. Zeytinyağı ile saçlarınızı daha sağlıklı ve bakımlı göstermek mümkündür. Zeytinyağı güçlü bir antioksidan olan E vitamini yönünden oldukça zengin bir besindir. Zeytinyağını saçlarınızda şu şekilde uygulayabilirsiniz. Zeytinyağını saçlarınıza direkt olarak saç derinize de yedirecek şekilde uygulayın. Uyguladıktan sonra 30 dk. kadar bekleyin. 30. dk sonra saçlarınızı şampuanlayarak iyice durulayın. Zeytinyağı saçlarınıza nem ve parlaklık katacaktır.

 

Besinlerle güzellik uygulamasında avokadoyu da kullanabilirsiniz. Avokado da sağlıklı ve bakımlı saçlar için faydalıdır. Avokado E vitamini yönünden zengin bir besindir. Avokadoyu püre haline getirdikten sonra saçlarınıza nemlendirici maske olarak uygulayabilirsiniz. Püre haline getirdiğiniz avokadoyu saçlarınıza uyguladıktan sonra 30 dk . kadar bekleyin. 30 dk. sonra saçlarınızı şampuanlayarak iyice durulayın. Daha hızlı bir çözüm için püre edilmiş avokadonun içine 1 çay kaşığı kadar toz zencefil ekleyerek de karıştırabilirsiniz. Zencefil saçlarınıza doğal bir enerji katar.

 

Beyaz dişler ve taze bir nefes işin

 

Besinlerle güzellik uygulamalarında en çok kullanılan besinlerden birisi de çilektir. Çilek birçok güzellik uygulamasında kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de beyaz dişler ve taze kokan bir nefes içindir. 1 tane çileği iyice ezin ve buna 1 çay kaşığı kadar kabartma tozu ekleyin. İyice karışmasını sağlayın. Parmak uçlarınıza veya yumuşak bir diş fırçasıyla karışımı dişlerinize yayın ve fırçalayın. Parmağınızla veya diş fırçasıyla uyguladıktan sonra karışımın 5 dk kadar dişlerinizde durması gerekir. 5 dk. sonra ağzınızı suyla iyice durulayın. Fakat bu uygulamayı çok sık tekrarlamayın. Çünkü çilek asitli bir meyvedir. Ve çilekteki asitler diş minelerinize zarar verebilir. Bu uygulamayı haftada 1 defa yapmanız yeterlidir.

 

Ağız kokusunu gidermek ve taze bir nefese sahip olmak için maydanoz, okaliptüs, biberiye ve nane bitkisel ürünlerini kullanabilirsiniz. Bulardan birisini sadece sakız gibi çiğneyin. Ayrıca bunların suda kaynatarak çay olarak da içebilirsiniz. Elma, kereviz, havuç gibi sulu meyve ve sebzeleri tüketin. Bunlar ağız içinizi sürekli nemli tutarak kokmasını önler.

 

Tırnak bakımı için

 

Besinlerle güzellik uygulamalarında tırnak bakımınız için de zeytinyağını kullanabilirsiniz. Zeytinyağı kuru ve matlaşmış tırnaklara iyi gelir. Küçük bir kasenin içine zeytin yağı dökün ve parmaklarınızı zeytin yağının içine sokun. 3 dk. kadar bekleyin. Tırnak mantarını önlemek için de mısır unuyla parmaklarınızı çevresine peeling yapabilirsiniz. Zeytinyağı ve mısır unu uygulaması parmak ve tırnak çevrenizdeki ölü cilt hücrelerini atılarak yenilenmesine ve tırnakların daha yumuşak ve canlı görünmesine yardımcı olur.
Toplam Okunma Sayısı: 1977

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu