Bal Cildiniz İçin Neden Faydalı?

Bal Cildiniz İçin Neden Faydalı?

Bal birçok güzellik uygulamalarında kullanılan bir ürün ve cilt için de oldukça faydalı bulunuyor. Her şeyden önce balın anti bakteriyel özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca antioksidan bir etki göstermektedir. Balın bu özelliklerine paralel olarak cildin sağlıklı görünümüne ve güzelliğine de bir hayli katkısı vardır

 

Balın cilt üzerindeki bazı spesifik faydaları şunlardır

 

1. Bal doğal bir anti bakteriyel ürün olduğu için akneleri önlemede ve tedavi etmede harika bir üründür.

2. Balın yaşlanma karşıtı özellikleri vardır. Cildin yaşanmasını yavaşlatır.

3. Bal cildi nemlendirir ve rahatlatır. Parlak bir görün kazanmasına yardımcı olur.

4. Bal ciltte kapanan gözenekleri açmak ve temizlemek için birebirdir.

 

Ballı yüz maskesi

 

Bal ile yüz maskesi yaparak gözeneklerinizi temizlemeye ve büyüyen gözeneklerinizi küçültmeye yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bal cildinize nem sağlayarak canlanmasını sağlar.

 

Balı cildinize uygularken ince bir katman halinde ve dairesel hareketler yaparak nazikçe uygulayın. Uyguladıktan sonra balın 30 dk. kadar kalması gerekir. 30. dk. sonra ılık suyla cildinizi yıkayarak iyice durulayın. Cildiniz daha yumuşak ve parlak görünecektir.

 

Bal ile cilt lekesi tedavisi

 

Cildinizde lekeler varsa bunlar için balı kullanabilirsiniz. Ucu pamuklu bir çubuğu bala yedirin ve cildinizdeki lekeler üzerine nazikçe uygulayın. Eğer balın etkisini biraz daha artırmak isterseniz bala biraz çay ağacı yağı ve lavanta yağı ekleyin. Her üçünü iyice karıştırdıktan sonra cilt lekelerinize uygulayın. Bu cildinize ekstra doğal bir temizlik sağlayacaktır.

 

Bal temizleyici

 

Balı sizin için cildinizde iyi bir temizleyici olabilir. Özellikle doğal bitki yağlarıyla karıştırıldığında cildinizi için iyi bir temizleyici etki yapabilir. Bal ve yağı ( Hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı olabilir ) iyice karıştırın. Sonra yüzünüze yeterince kaygan haldeyken uygulayın. Uygularken yüzünüze masaj yapar şekilde uygulayın. Bu karışım ağır makyajlarınızı temizlemede ve cildinizi nemlendirmede fayda sağlar.

 

Ballı peeling

 

Balı bir peeling aracı olarak da kullanmanız mümkündür. Bal içine biraz kabartma tozunu iyice karıştırın. Bunu haftada 2 defa cildinize uygulayın. Bu işlem cildinizdeki ölü hücreleri atarak cildinizin yenilenmesine yardımcı olacaktır. Bunu tüm vücudunuza ve uzuvlarınıza uygulayabilirsiniz.

 

Bal banyosu

 

Bal banyosuyla kuryan cildinize bir çözüm bulabilirsiniz. Mevsimsel değişmeler cildinizi kurutabilir. Bunun için bal banyosuyla cildinize yumuşaklık katabilir ve rahatlatabilirsiniz. Bunun için çok sıcak olmayan banyo suyunuzun içine 2 fincan kadar bal ekleyin ve balın suyun içinde iyice karışmasını sağlayın. 15 dk. kadar bu suyun içine vücudunuzu sokarak bekleyin. Sonra bir fincan kadar kabartma tozu ekleyin ve bir 15 dk kadar daha içinde bekleyin. Sonra normal suyla durulanın. Bu işlem cildinizi tahriş etmeden ölü cilt hücrelerinden kurtulmanıza ve cildinizin yenilenerek rahatlamasına yardımcı olacaktır.
Toplam Okunma Sayısı: 2814

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu