Ayak Şişkinliği İçin Ne Yapmalı?

Ayak Şişkinliği İçin Ne Yapmalı?

Ayaklarınız ve bilekleriniz sabahları katığınızda normal görünüyor ve gün sonunda şişmiş oluyorsa, ayaklarınızdaki bu şişkinliği azaltmak için aşağıdaki ayak bakım ipuçların size yardımcı olacaktır.

 

1. Ayaklarınızdaki şişmelerin sebebi fazla miktarda tuz tüketmeniz olabilir. Tükettiğiniz tuz miktarını azaltın. Çünkü tuz vücutta sıvı tutulmasına yol açan etkenlerden birisidir.

 

2. Ayak şişkinliğini azaltmak için ayaklarınızı yüksekte tutun. Sırt üstü uzanın ve ayaklarınızı kalp seviyenizin üzerinde tutun. Bu şekilde 10 – 15. dk kadar bekleyin. Bu uygulamayı günde 3 – 4 defa tekrarlayın.

 

3. Destekleyici çoraplar giyinin. Bu çorapları tıbbi malzeme satan yerlerden temin edebilirsiniz.

 

4. Ayaklarınızdaki şişkinlik için düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersiz vücudunuzdaki dolaşımı güçlendirecek şişkinliği azaltır.

 

5. Kilo vermeye çalışın. Çok fazla kilo vücudunuzdaki sıvı dolaşımını yavaşlatır ve damarlara daha fazla ağızlık yükler. Bu da ayaklarda şişkinliğe neden olur.

 

6. Uzun süre oturmaktan kaçının. Her 1- 2 saatte bir defa kalkın ve yürüyün.

 

7. Ayaklarınızdaki şişkinlik için hekiminizle de konuyu görüşün. Çünkü kullandığınız bazı ilaçlar şişkinliğe neden olabilir.

 

8. Eğer ayaklarınızdaki şişkinlik sürekli oluyorsa hekiminizle görüşün. Çünkü nefes darlığı ve kilo alımına eşlik eden şişkinlik varsa veya cildinize zarar veren bir şişkinlik yaşıyorsanız hekiminizle görüşmelisiniz.
Toplam Okunma Sayısı: 4706

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu