Ayak Bakımı

Ayak Bakımı

Yüz bakımında yüze peeling uygulamak ve nemlendirme yapmak oldukça önemlidir. Fakat yüz kadar önemli bir diğer uzuv ise ayaktır. Ayaklara da gerekli bakımı yapmak gerekir.

 

Dirsekler ve bacaklar için kullanılan vücut kremleri ve zengin nemlendiriciler ayak nasırları ve topuk bölgelerinde de oldukça iyi sonuç verirler. Fakat topuklar kuru ve çatlaksa özellikle topuk bölgeleri için üretilmiş bir krem kullanmak daha iyi olabilir.

 

Bu kremlerde alfa veya beta hidroksi asit kullanılmaktadır. Bunları içeren ürünler özellikle peelingde etkilidir. Çatlamış topuklar için ekstra nem sağlayacak ve cildin koruyucu tabakasına katkı sağlayacak bir krem seçilmelidir. Bu kremler ise dimetikon içerirler.

 

Ayak kokusu için

 

Kokulu ayak spreyleri ve pudralar ayak kokusunu maskelerler. Fakat bunlar tam bir sonuç vermeyebilir. Çünkü ayak kokusunun temel nedeni terlemedir.

 

Ayak 250.000 den fazla ter bezi içerir. OTC ter önleyici ürünler genel olarak çok fazla işe yaramayabilirler. Fakat oldukça iyi sonuç verebilecek ürünler de vardır.

 

Ayrıca ayaktaki nemi kontrol etmeye yarayan pedler de bulunmaktadır. Bu pedler nemi ve kokuyu kontrol etmeye yarayan alüminyum klorür içerirler. Yatma zamanında bu pedlerden haftada birkaç defa kullanılabilir.

 

Ayrıca nemi iyi absorbe edebilen ve ayak terlemesini önleyebilen pudralar da bulunmaktadır.

 

Diğer yandan aşağıdaki öneriler de ayak kokularını önlemeye yarar.

 

1. Ayakkabılar günlük olarak değiştirilmeli ve böylelikle hava almaları sağlanmalıdır.

2. Çoraplar da günlük olarak değiştirilmelidir. Hatta çoraplar gerekirse gün içinde birden fazla da değiştirilebilir.

3. Ayak pudrası ve koku giderici kullanılmalıdır.

4. Ayakları düzenli olarak su ve sirke içinde tutmak faydalı olur.

 

Tırnak mantarı

 

Birçok insanda tırnak mantarı sorunu vardır. Mantarlar sıcak veya nemli bir ortamda ürerler. Tırnak enfeksiyonları genelde sık sık yüzen ve çok terleyen kişilerde daha yaygındır. Ayrıca diyabet hastası kişilerde de mantar sorununa daha fazla rastlanır.

 

Tırnak mantarları tırnaklarda kalınlaşmaya ve sararmaya neden olur. Tırnak mantarına karşı en iyi koruma onu önlemektir. Daima çorapları kuru ve temiz giyinmek önemlidir. Her gün aynı ayakkabıyı giyinmemek, çorapları gerekirse sık sık değiştirmek, başkalarının giyindiği terlikleri giyinmemek önemli tedbirleredir.

 

Güzellikle salonlarına pedikür için gidildiği zaman temiz ve hijyenik olan güzellik salonları tercih edilmelidir. Evde kendi kendine pedikür yapmak daha uygun olur.

 

Ayak mantarlarına karşı otc ürünler çok iyi etki göstermeyebilirler. Reçeteli ilaçlar ise oldukça etkili olabilir. Fakat bu ilaçları uzun bir süre için kullanmak gerekebilir. Tabi bu ilaçların diğer kullanılan ilaçlarla etkileşiminden doğan yan etkiler de görülebilir.

 

Tırnak mantarında lazer tedavisi de bulunmaktadır. Fakat lazer tedavisi pahalıdır.

 

Atlet ayağına karşı ne yapmalı?

 

Atlet ayağı yaygın bir mantar sorunudur. Mantarların ısıya, neme ve karanlık bir ortama ihtiyaçları vardır. Böyle bir ortamda mantarlar hemen ürerler ve enfeksiyona neden olurlar.

 

Atlet ayağına karşı pamuklu çoraplar giyinmek, hava lan çorap ve ayakkabı giyinmek ayakların daha kuru kalmasını sağlayacaktır.

 

Eğer atlet ayağı sorunu varsa enfekte olan yeri temiz ve kuru tutmak gerekir. Çorapları sık sık değiştirmek, ilaçlı pudra kullanmak fayda sağlayacaktır.
Toplam Okunma Sayısı: 1892

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu