Akneleriniz Varsa Bu Besinlerden Kaçının

Akneleriniz Varsa Bu Besinlerden Kaçının

Tükettiğiniz bazı besinler cildinizde akne oluşumlarını hızlandırabilir veya aknelerinizi alevlendirebilir. Kimi besinler cildinizde daha fazla yağlanmaya neden olarak cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasına neden olabilirler. Cilt gözeneklerinizin tıkanması da akne oluşumlarına yol açabilir. Akneleriniz varsa veya akneleri önlemek için aşağıdaki besinlerden özellikle kaçının:

 

1. Şeker foranı yüksek besinler bakteriyel enfeksiyonlara karlı vücudun doğal savunmasını olumsuz etkiler. Bu da ciltte aknelerin oluşmasını kolaylaştırır. Çörekler, kola gibi gazlı içecekler, çikolata, şeker gibi besinler aknelere davetiye çıkarabilir ve akneleri alevlendirebilir. Diyetinizden bu tür besinleri çıkararak cildinizde akneleri önlemeye veya kontrol etmeye çalışabilirsiniz.

 

2. Aknelere neden olan veya mevcut akneleri alevlendiren diğer besinler ise pirinç, makarna ve ekmektir. Yani yüksek karbonhidrat düzeyine sahip besinler ciltte hem aknelere neden olabilir hem de mevcut akneleri daha da kötüleştirebilir. Eğer vücudunuzda yüksek düzeyde glukoz varsa bu diyabet ve akne riskinizi artırır. Bunları mümkün olduğunca diyetinizden elemeniz gerekir. Önce küçük adımlarla işe başlayabilirsiniz. İlk olarak kola gibi gazlı içecekleri veya diğer hazır veya fast food besinleri tüketmeyi bırakın. Yukarıda belirtilen besinleri birkaç haftada kadar diyetinizden elemiş olun. Bu arada kendinize yeni bir diyet programı yapın. Bunun için hekiminizden yardım alın.
Toplam Okunma Sayısı: 1671

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu