Aknelerde Suçlu Besinler Mi?

Aknelerde Suçlu Besinler Mi?

Yediğiniz bazı besinler cildinizin görünümünü olumsuz etkileyebilir. Tüketilen besinlerle akne ve sivilceler arasındaki bağlantı halen araştırma konusudur.

 

Fakat bilinen bir durum var ki o da; kötü beslenme genç insanlarda akneleri tetikleyebilmektedir. Özellikle bazı besinler akne ve sivilce oluşumlarında risk olarak kabul edilmektedir.

 

Tatlılar ve karbonhidratlar

 

Çikolata çocukluğunuzda beri en sevdiğiniz besin olabilir. Fakat yapılan son araştırmalar şekerin akneler ve sivilcelerde tetikleyici olabileceğini gösteriyor.

 

Şeker oranı yüksek bir diyet ve basit karbonhidratlardan çok tüketmek akne oluşumlarında rol oynayabilmektedir. Bu gruptaki özellikle suçlu olabilecek besinler şunlardır:

 

1. Cips, kraker gibi işlenmiş besinler

2. Beyaz ekmek, makarna ve patates gibi nişastalı besinler

3. Kola gibi şekerli içecekler

 

Bu besinler vücutta daha fazla yağ üretimine ve ciltteki foliküllerin tıkanmasına yol açar. Ciltte hasar oluşur.

 

Yağlı besinler

 

Pizza, burger, kızartmalar ve patates cipsi gibi yağlı besinler cildinizde yağ oranını artırarak aknelere neden olabilir. Cildinizde leke oluşumları başlayabilir.

 

Havada bulunan yağ parçacıkları da gözeneklerinizi tıkayabilir. Yüzünüzü her gün sabah ve gece yatmadan önce 2 defa alkol içermeyen bir temizleyiciyle nazikçe yıkamalısınız. Ayrıca yağlı ve tuzlu bir ortamda bulunuyorsanız iş sonrası yine yüzünüzü yıkayın.

 

Süt ürünleri

 

Yapılan bazı araştırmalarda süt ürünlerinin özellikle sütün akneleri daha da alevlendirebileceği ortaya çıktı. Bu ikisi arasındaki ilişki tam olarak açıklanamasa da sütte doğal olarak bulunan hormonlar akneleri tetikleyebilecek özelliklere sahip görünüyor.

 

Akne sorunu olan kişiler kısa bir süre için diyetlerinde süt ve süt ürünlerine ara vererek ciltlerinde olumlu yönde gelişecek gelişmelere bakmalıdırlar.

 

Elbette ki özellikle ergenlik yaşındakilerin güçlü kemik yapısına sahip olmaları ve gelişimleri için kalsiyuma ihtiyaçları bulunmaktadır. Eğer süt ve süt ürünleri akneleri alevlendiriyorsa ve süt ürünlerinin alımı durdurulduysa; günlük 1300 miligram civarındaki kalsiyum ihtiyacını diğer kalsiyum içeren besinlerden veya destek vitaminlerden almak gerekir. Diğer kalsiyum içeren besinlere portakal suyu, tahıllar, ekmek, soya sütü ve soya peynirini örnek verebiliriz. Badem, ıspanak ve brokoli de doğal bir kalsiyum kaynağıdır.
Toplam Okunma Sayısı: 1827

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
ebru 2014-03-25 11:28:40

şuana kadar cildim için kullanmadığım ürün kalmadı diyebilirim. Cilt önemli olduğu için öyle ucuz şeyler de kullanamıyorum. en son eczacımın önerisi ile Bioder in ürünlerini kullandım Bioder bio-clean. tek kelime ile harika.