Akneler İçin Çözümler

Akneler İçin Çözümler

Akneler her ne kadar genç insanlarda daha yaygın olsa da orta yaş ve geç yetişkinlik dönemlerinde de devam edebilmektedir. Akne sorunu ciltte aşırı yağlanma olduğu zaman oluşur ve ölü cilt hücreleri gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Ciltte beyaz ve siyah noktalar oluşur. Bu bölge oluşan bakteriler iltihaplanmaya neden olur. Sonrasında irin dolu sivilceler meydana gelir.


Akne sorununuz varsa ( özellikle hafif ve orta derecede akneler ) aşağıdaki adımları takip ederek bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

 

1. Yüz, boyun ve göğüs bölgenizi günde 2 defa hafif, aşındırmayan, boya ve koku içermeyen bir cilt temizleyicisi ile temizleyin. Eğer terliyorsanız ayrıca temizleyin. Deodorantlar ve diğer sert sabunlardan durun. Çünkü bunların birçoğunda cildinizi tahriş edebilecek kimyasallar bulunmaktadır ve bu aknelerinizi daha da artırır.

 

2. Cildinizi temizlerken lif veya sünger kullanmak yerine ellerinizle temizleyin. Çünkü bunlar cildinizi aşındırarak aknelerinizi alevlendirebilir.

 

3. Cildinizi çok sık yıkamaktan ve sert bir şekilde ovmaktan kaçının. Her ne kadar cildinizi temizlemeniz cildinizdeki yağların ve ölü cilt hücrelerinin gitmesine yardımcı olsa da aık sık ve aşırı ovarak temizlemeniz aşırı derecede cildinizi kurutabilir ve tahriş edebilir. Bu da aknelerinizi daha da kötüleştirir.

 

4. Saçlarınızdaki yağlanmayı önlemek için saçlarınızı düzenli olarak yıkayın. Ayrıca saç spreyleri ve diğer saç biçimlendirme ürünlerini saçınızda fazla bekletmeyin. Bunlar saç derinizdeki gözenekleri tıkayabilir.

 

5. Sivilcelerinizi sıkmayın ve ellemeyin. Bu cildinizin tahriş olmasına ve sivilcelerinizin ağırlaşmasına ve yaygınlaşmasına neden olur. Sivilceleri sıkmak ayrıca ciltteki iltihaplanmayı derinleştirerek akne izlerine neden olabilir.

 

6. Günlük olarak cildinizde çay ağacı yağı kullanarak cildinizi temizleyebilir ve cildinizin daha fazla dökülmesini önleyebilirsiniz. Çay ağacı yağı doğal anti bakteriyel kimyasallar içermektedir ve aknelerin ve sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Fakat çay ağacı yağı bazı insanlarda cildi tahriş edebilir. Bu nedenle çay ağacı yağını kullanmadan önce cildinizin hassas bir bölgesinde örneğin bilek kısmınızda biraz deneyerek test edin. Böylelikle sizde herhangi bir reaksiyona yol açıp açmadığını görüm olursunuz.

 

7. Cildinizde akne oluşmuş yerlerdeki sürtünmeleri önlemeye çalışın. Bu sürtünmeler aknelerin iyileşmesini geciktirebilir ve ciltte yeni aknelerin oluşmasına yol açabilir. Ayrıca cildinizi tahriş etmeyecek ve sürtünmeyi aza indirecek kıyafetleri tercih edin.

 

8. Cildinizde kullandığınız ürünlerin alkol içermemesine dikkat edin. Alkol içeren ürünler cildinizde yağ üretiminin artmasına neden olur.

 

9. Yağ içeren kozmetikler ve güneş kremleri kullanmayın. Bu ürünler aknelerinizi ağırlaştırabilir ve gözeneklerinizi daha da tıkayarak yeni aknelerin oluşmasına neden olabilir. Ürün etiketinde “yağ içermez” veya “nonkomedojenik” ibaresinin yazmasına dikkat edin.

 

10. Eğer tozlu ve yağlı bir ortamda çalışıyorsanız iş sonrasında mutlaka yüzünüzü nazik bir temizleyiciyle yıkayın.

 

11. Ellerinizle aknelerine ve yakın bölgelerine dokunmayın. Ellerinizle bu bölgelere dokunmanız sorunu daha ilerletebilir ve yaygınlaştırabilir.

 

12. Akne sorununun çözümünde aslında diyet çözümleri de faydalı olur. İyi dengeli bir beslenmenin, vitamin ve mineral zengini sebze ve meyvelerden tüketmenin cilt sağlığına olumlu katkı yaptığı bilinmektedir.
Toplam Okunma Sayısı: 2344

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu