Akne Lekeleri İçin Besinler

Akne Lekeleri İçin Besinler

Eğer yüzünüzde ve diğer cilt bölgelerinizde akne lekeleri varsa günlük diyetinizde bazı besinlere özellikle yer vermeniz akne lekelerine iyi gelecektir. Sağlıklı görünen bir cilt için ve akneleri önlemek için sağlıklı bir diyet uygulamak ve trans yağlar içeren besinlerden ve şekerden kaçınmak gerekir. Akne lekeleriniz için aşağıdaki besinleri tüketmeye çalışın.

 

Su: Sağlıklı bir cilt için cildinizi olabildiğince nemli tutmalısınız. Bunun için de gün içinde bol su içmeniz ve diğer sağlıklı sıvılardan ( mevte suları v.b. ) içmeniz gerekiyor. Cildinizin nem ihtiyacını karşıladığınız da bu cildinizdeki akne lekelerinin de görümünü azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Düşük yağlı süt ürünleri: Düşük yağlı süt ürünleri A vitamini açısından zengin besinlerdir. A vitamini cildinizi temizlemek ve daha sağlıklı tutmak için önemli bir vitamindir. A vitamini kaynağı olarak düşük yağlı süt, düşük yağlı yoğurt, düşük yağlı peynir gibi besinleri tüketebilirsiniz.

 

Yeşil çay: Yeşil çayda iltihaplanma karşıtı bir madde olan kateşin bulunmaktadır. Yeşil çay bu özelliğiyle ciltteki serbest radikallerle mücadele den bir besindir. Cildi temizler ve akne lekelerinin görünümünü azaltır.

 

Zeytinyağı: Zeytinyağı da akne lekelerine karşı harika bir besindir. Zeytinyağı gibi susam yağı ve diğer sağlıklı yağlar cildin ihtiyaç duyduğu yağ asitlerini sağlarlar. Bu özellikleriyle cilt hücrelerini besler ve hücre zarlarının yapımına yardımcı olurlar. Zeytinyağı ve diğer sağlıklı yağlar akne lekelerine de bu özellikleri sayesinde iyi gelir.

 

Meyveler: Akne lekeleriniz için dutgiller, mandalina, karpuz, portakal ve greyfurt meyvelerinden mutlaka yemelisiniz. Çünkü bu meyveler cildinizdeki akne lekelerinden kurtulmanızı sağlayacak vitamin ve mineraller içermektedirler. Cildiniz bu meyvelerle daha sağlıklı ve canlı görünür. Dondurulmuş ve konserve meyveler aynı derecede etkili değildirler. Taze olarak tüketmeniz daha iyi sonuç verir.

 

Tam tahıllar: Cildinizdeki akne lekeleri için tam tahıllar gibi lif oranı yükse besinlerden tüketin. Bu besinler cilde zarar veren vücuttaki toksinleri dışarı atmaya yardımcı olurlar. Bu tür besinleri her gün tüketmelisiniz. Örneğin elma lif açısından zengin bir besindir.

 

Marul: Cildinizdeki akne lekelerine maruz da faydalıdır. Marul çinko açısından zengin bir besindir ve bu özelliğiyle ciltteki yağ bezlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ciltteki serbest radikallerle mücadele eder. Ciltteki yaraların ve akne lekelerinin iyileşmesine yardımcı olur. Enginar, karaciğer, yumurta, balık ve zeytin tüketilmesi gereken diğer çinko kaynaklarındandır.

 

Patates: Patates önemli düzeyde B kompleks vitaminlerinden içerir. Ciltteki akne ve sivilcelere karşı oldukça faydalıdır. B kompleks vitaminleri için ayrıca muz, mercimek ve ton balığı tüketilebilir.

 

Ceviz: Ceviz yüksek düzeyde omega 3 yağ asitlerinden içermektedir. Güçlü bir antioksidandır ve ciltteki serbest radikallere karşı mücadele eder. Ciltteki akne gibi olumları önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olur. Ceviz gibi somon balığı ve keten tohumu yağı da önemli düzeyde omega 3 içerirler.

 

Brokoli: Cildinizdeki akne lekelerine karşı brokoliyi de tüketmenizde fayda vardır. Brokoli önemli bir C vitamini kaynağıdır. C vitamininin yükse düzeyde antioksidan özellikleri bulunmaktadır. Enfeksiyonlarla ve ciltteki iltihaplanmalarla savaşır. C vitamini kaynağı olarak ayrıca yumurta sarısı, soya fasulyesi, havuç ve yeşil yapraklı sebzelerden tüketebilirsiniz.
Toplam Okunma Sayısı: 3066

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu