Akne İçin Cilt Bakım İpuçları

Akne İçin Cilt Bakım İpuçları

Eğer akne sorununu varsa cilt bakım rutininizde bazı değişiklikler yaparak cildinizde fark yaratabilirsiniz. Aşağıdaki 4 basit çözüm yolu aknelerinize karşı daha sağlıklı ve temiz bir cilt için size yardımcı olacaktır.

 

1. Her gece yatmaya gitmeden önce yüzünüz yıkayın. Bu kural herkes için önemli bir cilt bakım kuralıdır. Yüzünüzde makyaj olmasa bile bunu yapın. Bu şekilde yapmanız cildinizde aknelere yol açan aşırı yağlanmayı azaltacak ve cildinizde kapanan gözeneklerinizi açacaktır. Yüzünüzü yıkarken boyun, çene, kulak ve kulak arkasını yıkamayı da unutmayın. Bu bölgeler genelde göz ardı edilmektedir.

 

2. Cildinizi sürekli ovmayın. Yüzünüzü yıkamanız iyidir fakat yüzünüzü güçlü bir şekilde ovmanız cildinize zarar verir. Eğer yüzünüzde akne varsa yüzünüze ovama, sert kağıt havlular gibi şeyleri kullanmayın. Çünkü akneli yerlerinizi ovmanız ve bulara sert müdahalelerde bulunmanız kızarıklığı ve tahrişi artırır. Cilt döküntüleriniz daha da kötüleşir. Bunların yerine yüzünüzü çıplak elle kurutun veya oldukça yumuşak bir havlu kullanabilirsiniz. Havluyu yüzünüzde ovmadan sadece dokunarak yüzünüzü kurutun.

 

Eğer yüzünüzde peeling işlemine ihtiyacınız varsa alfa hidroksi asit içeren bir ürün deneyin. Böyle bir ürün aşındırıcı maddeler içermeden ölü cilt hücrelerinizi temizlemeye yardımcı olur. Eğer akneleriniz için bir ilaç kullanılacaksa bunu sadece hekim tavsiye etmelidir.

 

3. Hekiminizin verdiği akne ilaçlarını mutlaka kullanın. Çünkü akne tedavisinde süreklilik önemlidir. Hekimin önerdiği şekilde ve zamanlarda kullanın.

 

4. Sivilcelerinizi koparmayın. Sivilcelerinizi koparmanız cildinize zarar verir. Sivilcelerin koparılması cildinizde folikül duvarına zarar verir ve cildinizde iz kalması riskini artırır.
Toplam Okunma Sayısı: 1736

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu