7 Adımda Daha Genç Görünün

7 Adımda Daha Genç Görünün

Genetik, diyetiniz, yaşam biçiminiz, çevresel faktörler ve kullandığınız cilt bakım ürünleri cildinizin görünümünü doğrudan etkiler. Yaşla birlikte cildinizdeki kırışıklıklar, çizgiler, lekeler artar. Fakat tamamen doğal yöntemleri deneyerek yaşınız ilerlese bile daha genç bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bunu başarmak için aşağıdaki 7 öneriyi uygulayın.

 

1. Diyetinizde tükettiğiniz besinleri çeşitlendirin. Cildinizin her besinden vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bol sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyveler antioksidan zengini besinlerdir. Antioksidanlar cildinizi serbest radikallere karşı koruyarak daha sağlıklı kalmasını ve iyi görünmesini sağlar. Örneğin meyve olarak ahududu ve yaban mersini antioksidan değeri çok yüksek meyvelerdir. Somon balığı ve badem de omega 3 zengini besinlerdir. Omega 3 cildin nem ihtiyacı için gereklidir. Şekerden kaçının. İşlenmiş yağlardan uzak durun. Basit karbonhidrat yerine tam tahıllı lif zengini besinleri tüketin.

 

2. Düzenli egzersiz yapın. Orta yaşlarla birlikte cilt daha çabuk yaşlanmaya başlar. Daha çabuk kilo alırsınız. Egzersiz cildinizin yaşlanmasını yavaşlatır ve fazla kilolarınızı önler.

 

3. Özellikle sıcak güneşli havalarda dışarı çıkmadan 15 – 30 dk. önce güneş kremi sürün. Güneş ışınları cildinizi daha çabuk yaşlandırır ve kırışıklıklara neden olur. En az 30 faktör koruması olan güneş kremlerini kullanın.

 

4. Yaşlanma belirtilerini azaltmak ve önlemek için uygun cilt bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Fakat bu ürünlerin alfa hidroksi asit, C vitamini gibi içerikler içermesine dikkat edin. Bu içerikler ciltteki kolajen üretimini canlandırır, yaşlanma çizgilerini azaltır ve pigmentasyon problemlerini hafifletir.

 

5. Sigara ve alkolden uzak durun. Çünkü bu ikisi cildinizi yaşlandırır. Alkol cildinizdeki sıvı dengesini bozar. Sigara ise cildinizin elastikiyetini azaltır.

 

6. Saç biçiminizi tekrar bir gözden geçirin. Çünkü saç kesiminiz ve biçiminiz de sizi daha yaşlı gösterebilir. Bir de eğer alın bölgenizde kırışıklıklarınız varsa onları kapatmak için kakül bırakabilirsiniz.

 

7. Günlük uykunuza dikkat edin. Gece uykunuzu 7 – 8 saat almaya özen gösterin. Uyku eksiliği yaşamanız gözaltlarınızda koyu halkaların oluşmasına yol açar. Uyku eksiliğinden dolayı yüzünüz daha bitkin görünür.
Toplam Okunma Sayısı: 2140

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu