6 Adımda Cilt Bakımı

6 Adımda Cilt Bakımı

Kendiniz için bir cilt bakımı rutini geliştirmeniz cildinizin görünümüne ve bakımına önemli katkı yapacaktır. Cildinizin harika görünmesi cilt bakımının yanında ayrıca bir sağlık konusudur. Bu yüzden cilt bakımınız için bir rutin oluşturmalısınız. Aşağıda bu cilt bakım rutinini oluşturmanız için 6 adımda bakım önerileri belirtilmiştir.

 

1. Öncelikle cilt tipinizi bilin. Cilt bakım rutini geliştirmeniz tamamen cildinizin tipine göre ( yağlı, kuru ve normal ciltler ) değişebilir.

 

2. Cildinizi iyi temizleyin. Cildinizde iyi etki gösterecek bir cilt temizleyicisi bulun. Sıvı yüz temizleyicileri genelde en iyi etkiyi gösterirler. Yüzünüzde kalıp sabunu kullanmayın. Kalıp sabunları cildinizi kurutur ve bunlar yüzdeki cildin hassasiyetine uygun değildir.

 

3. Cildinizi ovarak eksfoliye edin. Yani ölmüş cilt hücrelerinizi dışarı atın. Birçok insan günlük cilt bakımının bu rutin uygulamasını genelde önemsemezler. Bu uygulama aslında önemlidir. Çünkü ölmüş cilt hücreleri cilt gözeneklerini tıkayarak cildin hava almasını önlerler. Zamanla burada iltihaplanma oluşabilir, cilt gözenekleri genişleyebilir. Ayrıca cilt kuruyabilir ve akne oluşabilir. Haftada 1 defa cildinizi eksfoliye edin.

 

4. Tonik kullanmaktan kaçının. Cildinizdeki yağ, makyaj ve toz lekelerini çıkarmak için cilt temizleyicisi yeterli olacaktır. Tonik gerekli değildir.

 

5. Cildinize mutlaka nemlendirici uygulayın. Cildinizin hangi tip olduğu önemli değildir. Cilt mutlaka nemlendirilmelidir. Yağlı bir cildiniz olsa bile yağ içermeyen bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Yüz ve vücut nemlendirilmelidir. Fakat yüz için özel bir formül içeren nemlendiriciler kullanılmalıdır. Fakat nemlendirici aşırı derecede kullanmayın. Bu sefer cilt gözeneklerinizin kapanmasına neden olur. ( Nemlendirici Yüz Maskesi Nasıl Yapılır? )

 

6. Güneşten koruyucu krem kullanın. Dermatologlar güneşten koruyucu kremlerin cilt görünümü ve sağlığı için en önemli unsurlardan birisi olduğunu belirtmektedirler. Güneşin ultraviyole ışınlarından koruyabilecek ve günlük olarak kullanabileceğiniz bir koruyucu seçin.
Toplam Okunma Sayısı: 2650

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu