50 Yaşından Sonra Cilt Bakımı

50 Yaşından Sonra Cilt Bakımı

50 yaşından sonra ciltte kurumadan, kahverengi lekelere, elastikiyet kaybından, kırışıklıklara kadar birçok cilt sorunu için risk artar. Bu tür cilt sorunları bu yaşlardan itibaren daha görünmeye başlar. Bunda menopoz döneminin ve azalan östrojen düzeyinin de önemli rolü vardır. Fakat alınacak bazı önlemlerle 50 yaşından sonra bile iyi görünen bir cilde sahip olmak mümkündür. Bu konuda aşağıdaki cilt bakımı için bazı tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

 

İyi beslenin ve bol su için

 

Günlük beslenmenizde vitamin ve mineral yönü zengin besinleri tüketin. Her gün bol su içmeye özen gösterin. Böylelikle cildinizin daha taze, yenilenmiş, canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Besinler ve su vücudu içten besledikleri gibi dıştan cildi de besler. Her zaman sağlıklı besinler tüketmeye çalışın. ( Sağlıklı Cilt ve Saçlar İçin Vitaminler )

 

Cilt nemlendiricisi kullanın

 

Östrojen düzeyinin azalması ciltteki yağ üretimini de azaltır. Cilt kuru ve kaşıntılı olur. 50 li yaşlardaki kadınların düzenli olarak günlük bir nemlendirici kullanmaları gerekir. Eğer cildiniz çok kuruyorsa yağ içeren bir nemlendirici seçmeniz daha uygun olacaktır. Nemlendiricinizi seçerken güneşe karşı koruma özelliği olan bir nemlendirici seçebilirsiniz.

 

Günlük olarak güneş kremi kullanın

 

Güneş kremleri sadece cildinizi cilt kanserine karşı korumaz aynı zamanda güneşin ciltte leke oluşturma gibi diğer potansiyel risklerini de azaltır. Cildinizi korumasız bırakmanız cildinizin üst tabakasında kuruma, döküntü, leke gibi riskleri artıracaktır.

 

Reçeteli retinoid kullanın

 

A vitamini ile ilgili bir bileşim olan retinoid maddesi çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde rol oynamaktadır. Özellikle yaşlanma ile ilgili cilt sorunlarında retinoid içeren ürünler etkilidir. Retinoid yaşlanmanın getirdiği ciltteki kahverengi lekelerin azaltılmasında, ciltte peeling etkisi yaparak cildin yenilenmesinde, kolajen üretiminde, cildin epidermis tabakasını kalınlaştırmada, güneşin cilt üzerindeki kanserojen etkisini geciktirmede faydalıdır. Reçeteli retionoid ürünler kullanmak konusunda ilk olarak hekime danışmak gerekir.

 

Peeling yapın

 

Peeling işlemi cildinizdeki ölü cilt hücrelerinin atılarak cildinizin yenilenmesi işlemidir. Yaşınız ne olursa olsun, 50 yaşından sonra bile cildinize peeling uygulayabilirsiniz. Bu sağlıklı görünen bir cilt için oldukça faydalıdır. Peeling işlemi cildinizin yenilenmesini sağladığı gibi hava almasını da sağlar. Cildinizde böylelikle çizgiler, kırışıklıklar ve kahverengi lekelerin görünümü azalır. Haftada 2-3 defa yüzünüze bir yüz peelingi işlemi uygulayabilirsiniz. ( Ev Yapımı Yüz Peelingi Tarifi )

 

OTC cilt bakım ürünleri kullanın

 

OTC ürünler reçeteli olmayan ürünlerdir. Bir güzellik marketinden otc krem, serum, cilt soyucu peeling ürünü ve temizleyiciler alabilirsiniz. E vitamini ve C vitamini içeren cilt bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bunlar cildin yapısı, rengi ve görünümü üzerinde olumlu etki yaparlar ve cildi güçlendirirler. Ayrıca cildi nemlendirdikleri gibi ciltteki dolaşımı da güçlendirir. Niasinamid içeren ürünler cildin nem düzeyine ve dolaşımına katkı yapar. Resveratrol maddesi cildi güneşe karşı korur, güneşin zararlarını azaltır ve kolajen üretimini de artırır.


Cilt ürünlerini uygun şekilde kullanın

 

Cilt bakımınızda uygun ürünleri kullanmanız kadar bu ürünleri uygun bir şekilde kullanmanız da önemlidir. Örneğin yaşlanma karşıtı serum ve krem kullanırken uygulamayı temiz ve hafif ılık bir cilt üzerinde yapın. Bu ürünlerde kirli ve soğuk bir cilde uygulama yapmayın. Temiz ve ılık bir ciltte ürünün cilt tarafından emilimi daha iyi olur. Yüzünüzü yıkarken veya banyo yaparken çok sıcak su kullanmayın. Aksi halde sıcak su cildinizi daha da kurutur ve hatta cildinizin yaşlanmasını hızlandırır.
Toplam Okunma Sayısı: 2490

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu