20' li Yaşlarda Cilt Bakımı

20' li Yaşlarda Cilt Bakımı

20 li yaşlarınızda cildinize iyi bakmanız 30 yaşlarınızda da sağlıklı bir cilt için altyapı hazırlar. Bu nedenle 20 li yaşlarda iyi bir cilt bakımı için yapmanız gereken bazı temel şeyler bulunmaktadır. Bu yaşlarda sağlıklı, ışıldayan ve pürüzsüz bir cilt için aşağıdaki basit adımları uygulayabilirsiniz.

 

Cilt tipinizi dikkate alın

 

Cilt tipiniz cilt bakımınızda neler yapmanız gerektiğini, cilt bakımınızı nasıl olması gerektiğini de size anlatır. Kuru ciltler erken yaşlanmaya, kırışıklıklara, çatlamalara daha yatkındır. Eğer genelde kuru bir cildiniz varsa cildinizi nemlendirmeye yönelik uygulamalar yapmalısınız. ( Kuru Cilt İçin Bal Çözümü )

 

Eğer yağlı bir cildiniz varsa cildiniz akne, sivilce gibi oluşumlara daha yatkındır. Yağlı ciltlerde cilt gözenekleri daha çabuk kapanmaya ve genişlemeye yatkındır. Kapan cilt gözeneklerinde akne ve sivilce riski oldukça artar. Özellikle burun, yanaklar, alın gibi bölgelerde akne ve sivilce olumlarına daha sık rastlanır. Yağlı ciltler normalden çok daha parlak bir görüntü verir ve bu görüntü aslında rahatsı edici olabilir. Fakat yağlı ciltlere yönelik cilt bakımı uygulamak sorunu yönetmede yardımcı olacaktır. ( Yağlı Ciltler İçin Çözümler )

 

Eğer çok hassas bir cildiniz varsa cildinizde egzama, kaşıntı, kızarıklık gibi oluşumlar daha yaygın görülebilir. Bu nedenle hassas cildinizi yönetmek için cilt bakımınızda olabildiğince doğal ürünlere yer vermeniz gerekir. Hassas ciltler için yapılmış ürünler size yardımcı olacaktır. ( Hassas Cilt Bakımı )

 

Günlük cilt bakımınız

 

20li yaşlarınızdayken yıllar ilerledikçe cildinizin daha kuru olduğunu hissedebilirsiniz. Çünkü yaş ilerledikçe cildin sıvı ihtiyacı daha da artar. Sıvı ve nem ihtiyacı giderilmeyen cilt kurumaya daha yatkındır. Bu nedenle bu yaşlarda mutlaka cildinizin sıvı ihtiyacını düzenli karşılayın. Gün içinde bol su için. Cildinizi nemlendirici doğal ürünler kullanın. Alkol içeren tonik ve temizleyici gibi ürünlerden kaçının. Cildinizi sabah ve gece olmak üzere günde 2 defa nemlendirin.

 

Yaşlanma karşıtı cilt bakımınız

 

20 li yaşlarınızın sonlarına geldiyseniz muhtemelen hafifte olsa cildinizde yaşlanma belirtileri başlamış olabilir. bu nedenle bu dönemde cildinizi iyi besleyecek şekilde bir cilt bakım rutini uygulamalısınız. Örneğin güneş ışınları cildinizdeki yaşlanma belirtilerini oldukça hızlandırabilir. Bu nedenle güneşli havalarda mutlaka güneşe karşı koruma sağlayacak güneş kremi kullanmalısınız. Güneş kreminizin nemlendirici etkisinin olmasına ve 30 faktör ve üzeri korumasının olmasına dikkat edin. ( Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Önerileri )

 

20 li yağlardaki cilt bakımınızda yaşlanma belirtilerini daha şimdiden yavaşlatmak için eğer sigara içiyorsanız sigarayı mutlaka bırakın. Beslenmenizde cilt dostu besinlere yer verin. Örneğin yaban mersini, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil çay antioksidan değeri çok zengin besinler olup, yaşlanmaya karşı cildinizi korurular. Beslenmenizde ayrıca somon balığı gibi omega 3 yağ asitleri yönünden zengin besinlere mutlaka yer verin. Tüm bu besinler antioksidan değerleri yönünden çok zengin oldukları için vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşarak cildinizi korurlar. Ayrıca bu besinler cildinizi nemlendirmeye de yardımcı olurlar.
Toplam Okunma Sayısı: 3767

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu